Cybersec News

Вълна от сложни кибератаки от Русия и Северна Корея залива държавите от НАТО

Подкрепяните от Русия и Северна Корея хакери отдавна са сериозен проблем за киберсигурността на бизнеса и правителствените системи навсякъде по света. Това важи с още по-голяма сила за САЩ и Европа, а по всичко личи, че тази тенденция се задълбочава.  

Хакери на руското военно разузнаване атакуват ключови сектори на държави от НАТО

APT групи (Advanced Persistent Threats) към специализирано звено на Главното разузнавателно управление на руския Генерален щаб, използващи иновативни технологии като изкуствения интелект, се насочват към критични сектори на държави членки на НАТО и техни съюзници. Според федералните власти на САЩ и девет други западни служби в списъка с потенциални цели влизат организации от сферата на транспорта, енергетиката, здравеопазването, правителствените и финансовите услуги и т.н.  

В рамките на разследването са документирани повече от 14 000 случая на сканиране на домейни в поне 26 държави членки на НАТО и още няколко от ЕС. Нападателите са компрометирали уебсайтовете на жертвите, сканирали са инфраструктурата им и са ексфилтрирали данни. 

Свързаните с Москва групи са използвали известни уязвимости, като сред наблюдаваните активни експлойти са такива срещу продуктите на Atlassian Confluence Server и Data Center, IP камери на Dahua и Sophos Firewall.  

Пхенян подготвя вълна от кибератаки срещу организации за криптовалути 

В същото време севернокорейски групи подготвят вълна от кибератаки срещу „организации с достъп до големи количества активи или продукти, свързани с криптовалута“. От ФБР предупреждават, че се очаква кампанията да бъде базирана на особено опасни тактики за социално инженерство, включително силно персонализиране, което ще я направи изключително убедителна. 

През последните няколко месеца федералното бюро е засякло различни спонсорирани от Пхенян групи, проучващи цели, свързани с борсово търгувани криптофондове (ETF).  

Предстоящите атаки могат да включват както кражба на криптовалути, така и внедряване на зловреден софтуер. От ООН изчисляват, че досега при подобни кампании севернокорейските хакери са откраднали около 3 млрд. долара в криптовалути, но сегашната вълна от кибератаки може да се окаже още по-трудна за откриване от предишните. 

В нейните рамки се очаква хакерите да се представят за специалисти по набиране на персонал и да се насочат към служители от различни сектори. Те дори може да кандидатстват за работа в различни западни организации и ако бъдат наети, да извършват злонамерена дейност отвътре. 

Обикновено подобни атаки започват с фалшиви предложения за работа или с файлове, съдържащи „троянски кон“, маскирани като PDF, Virtual Network Computing (VNC) клиенти или софтуер за отдалечени конференции. Тези злонамерени файлове често се изпращат под прикритието на предложения за наемане на работа, оферти за специалисти на свободна практика или дори идеи за инвестиции.  

Компаниите, особено в криптосектора, трябва да бъдат предпазливи по отношение на служителите, които се занимават с лични дейности като търсене на работа на устройства с достъп до фирмена информация, тъй като нападателите се насочват предимно към идентификационните данни за вход и криптопортфейлите. Освен това организациите трябва внимателно да проверяват потенциалните инвестиционни партньори, за да се уверят в тяхната автентичност“, съветва Анди Гарт, директор по правителствените въпроси в ESET. 

Източник
Cybersecuritydive.comDarkreading.com
Покажи още
Back to top button