Кибератаки

„Сенчести съюзи“ – новата киберзаплаха за организациите и държавите в ЕС

Mрежите за киберпрестъпления стават все по-свързани с национални държави и засилват атаките си с помощта на изкуствен интелект.

Това твърди Европол в новия си доклад „2025 EU Serious and Organised Crime Threat Assessment“ – EU-SOCTA. В него се описват подробно заплахите срещу държавите и организациите в ЕС, идващи от организираната престъпност, включително в киберпространството.

Правоприлагащата агенция изтъква няколко тенденции, които поставят сериозни предизвикателства пред индустрията за киберсигурност.

„Хибридни зловредни актьори“ и престъпници формират сенчести съюзи

Една от тези тенденции е появата на т.нар. от Европол „хибридни зловредни актьори“. Те използват мрежи за киберпрестъпления за постигане на политически цели срещу други държави. Според доклада това излага ЕС на риск от дестабилизация.

В същото време технологичен напредък – особено в областта на AI – променя начина, по който се организират, изпълняват и прикриват престъпленията.

„Някои държави предоставят убежище на престъпниците в замяна на техните услуги, като им позволяват да действат свободно, без да се страхуват от съдебно преследване“, се казва в EU-SOCTA. „Това също така позволява на тези държави да отричат прякото си участие. Те възлагат определени престъпления като кибератаки, кампании за дезинформация или дори пране на пари на престъпни мрежи“.

Освен това аутсорсингът на атаки към престъпни мрежи със съществуваща инфраструктура е по-рентабилен подход за „хибридни зловредни актьори“. Престъпните мрежи, от своя страна, получават достъп до „най-съвременни инструменти“. Те могат да се използват извън подкрепяните от национални държави атаки, което се превръща в сериозна заплаха за организациите.

Злоупотреба с GenAI, LLM и Deepfake

Друга тенденция, която Европол изтъква, е засилването на престъпната дейност чрез нововъзникващи технологии, по-специално AI. Агенцията подчертава, че генеративният изкуствен интелект (GenAI) е понижил бариерата за навлизане в киберпрестъпността. Той позволява на хакерите да създават по-ефективни фишинг имейли и да автоматизират мащабни атаки.

„Системите, управлявани от изкуствен интелект – LLM, GenAI и др., стават все по-усъвършенствани и удобни за ползване. Престъпните мрежи все повече използват техните възможности в широк спектър от престъпления“, се посочва в доклада.

Киберпрестъпниците използват AI и за създаване на изключително убедителни deepfake за различни атаки и измами. С помощта на изключително реалистични синтетични медии, те са в състояние да заблуждават жертвите, да се представят за висшестоящи лица и да дискредитират или изнудват целите.

„Добавянето на гласови клонинги и видеофайлове, задвижвани от AI, засилва заплахата. Te дават възможност за нови форми на измама, изнудване и кражба на самоличност“, предупреждават от Европол.

Източник
Darkreading.com
Покажи още
Back to top button