Полезни съвети

По-добре дълги, отколкото сложни: 6 съвета за сигурни пароли от NIST и CISA

Докладът 2023 Threat Horizons на Google Cloud установява, че 86% от пробивите в киберсигурността  включват откраднати идентификационни данни. Впоследствие голяма част от тях се продават в dark web и се превръщат в инструмент за още и още киберпрестъпления. 

Тази статистика още веднъж напомня за ролята, която играят паролите, за високите нива на киберсигурност на потребители и организации. Те трябва да са възможно най-сигурни и трудни за пробиване.  

Ето на какви условия трябва да отговарят, според американските National Institute of Standards and Technology (NIST) и Cybersecurity & Infrastructure Security Agency (CISA):

Уверете се, че всичките ви пароли са достатъчно силни

Според NIST една парола е силна, когато е достатъчно дълга – минимум 15 символа. 64 символа е разумната максимална дължина. Тази поредица трябва да е случайна, със смесица от главни и малки букви, цифри и символи. Също така паролата не трябва да включва части от вашето име или името на услугата, която отключва. 

Експертите от NIST твърдят, че последните анализи на разбити бази данни с пароли показват, че наличието на по-дълга парола е много по-важно от опитите тя да бъде сложна.

Използвайте мениджър на пароли

Средностатистическият потребител има десетки пароли. Никой обаче не може да запомни дори шепа дълги, случайни и уникални такива. Нито пък се налага! Просто инсталирайте мениджър на пароли на всяко устройство. 

Тези софтуери незабавно създават наистина случайни пароли, запазват ги в криптирана база данни и синхронизират всичко на няколко устройства. 

И най-важното – те знаят кои домейни са свързани със запазения набор от идентификационни данни и няма да ги въведат в такъв, който не е оторизиран. 

Никога не използвайте повторно парола

Естествен човешки инстинкт е да имате любим набор от идентификационни данни, които да използвате многократно в различни сайтове. Това улеснява запомнянето, но също така гарантира, че нарушаването на сигурността в един сайт ще даде на нападателите достъп и до други ваши профили. 

Имайте предвид, че просто добавяне на възклицателен знак или число в края на старата парола не се счита за създаване на нова.  

Променете паролите по подразбиране

Един от най-обичайните начини за проникване в домашна или бизнес мрежа е през уязвимости в интерфейса за управление на някое устройство. Това може да бъде Wi-Fi рутер с неговата парола по подразбиране, която често е проста. IP-базираните камери и умните звънци за врати, които се инсталират като част от системата за домашна сигурност, също са възможни входни точки. 

Ако имате подобни свързани устройства в дома си, задължително заменете паролите по подразбиране с по-сигурни. 

Използвайте многофакторно удостоверяване, когато е възможно

Без значение колко силни са паролите ви и колко внимателно се опитвате да ги защитите от компрометиране, това се случва 

Затова най-ефективната защита е да се гарантира, че никой не може да влезе в акаунтите ви от ново устройство, освен ако не може да предостави втора форма на идентификация. Затова използвайте многофакторно удостоверяване навсякъде, където това е възможно. Особено в услуги с висока стойност като електронна поща, социални медии и банкови сметки. 

Не променяйте паролите си, освен ако не се налага

Експертите са обединени, че постоянната смяна на паролите не е необходима. Всъщност организациите, които изискват от потребителите да променят паролата си без причина, правят мрежите си по-малко сигурни. Тази принуда кара хората в един момент да започнат да избират слаби, лесни за отгатване пароли. Ако сте си свършили добре работата по избора на силна и уникална парола, не е необходимо да я променяте при нормални обстоятелства. 

Източник
Zdnet.com
Покажи още
Back to top button