КибератакиПолезни съветиПолезно за админи

От имейла до облака: 5 основни вектора на кибератака и как да ги защитим

Дигиталната трансформация на бизнесите през последното десетилетие и тенденции като дистанционната работа разшириха неимоверно възможностите за кибератаки. Това напълно се потвърждава от глобално проучване на Trend Micro – 73% от ИТ и бизнес лидерите са загрижени за разнообразието от системи, които могат да се превърнат във входни точки за хакерите към техните критични данни и ресурси. 

Kомпанията за киберсигурност анализира основните вектори на атаки и дава съвети как да бъде намален киберрискът, свързан с тях.

Електронна поща

Електронната поща остава един от най-често срещаните първоначални вектори на атака за киберпрестъпниците. Aтаките, базирани на този подход, ще стават все по-трудни за откриване, тъй като генеративния изкуствен интелект (GenAI) позволява на хакерите да създават изключително реалистични фишинг имейли. И то на различни езици. 

Мерките за защита включват: 

  • Имейл портал, използващ изкуствен интелект, машинно обучение и поведенчески анализ; 
  • Cloud Application Security Broker (CASB), анализиращ входящите имейли чрез сканиране на връзки, прикачени файлове и съобщения; 
  • Secure Web Gateway (SWG), осигуряващ допълнителна защита при кликване върху злонамерена връзка; 
  • oбучение на потребителите. 

Уеб приложения

Атаките с кръстосани скриптове (Cross-site scripting – XSS) се възползват от грешки в кодирането на уеб страници или уеб приложения, за да крадат входни данни на потребителите. Пример за това е XSS уязвимост в Ivory Search, плъгин за търсене на WordPress, който остави 60 000 уебсайта отворени за инжектиране на зловреден код 

Мерките за защита включват: 

  • запечатване на всички уязвимости; 
  • сканиране за злонамерени скриптове; 
  • деактивиране на всички портове, които не са необходими на уеб сървърите. 

Уязвимости в софтуерите

Уязвимостите могат да нарушат бизнес операциите, като причинят прекъсване или срив в системите. Шведската верига за хранителни стоки Coop например затваря 800 магазина, след като става жертва на zero-day уязвимост в продукта Virtual System Administrator (VSA) на доставчика Kaseya. 

Мерките за защита включват: 

  • определяне и инсталация на най-подходящите пачове и следене на известните уязвимости; 
  • създаване на план за реакция и постоянно наблюдение на мрежите за подозрителна активност; 
  • използване на виртуални пачове за защита на уязвимите системи, ако доставчика на софтуера не е пуснал такива.

Устройства

Преминаването към дистанционна работа разкри опасностите, свързани с VPN – първоначален вектор на атака, който осигурява достъп до цялата мрежа. В същото време колкото повече устройства имат достъп до системите на една организация, толкова по-голям е киберрискът. 

Мерките за защита включват: 

  • преминаване от VPN към Zero Trust Network Access (ZTNA) технология, която ограничава киберриска по цялата атакуема повърхност, като част от по-широка Zero Trust стратегия.

Облак

Дигиталната трансформация ускори приемането на облачните технологии, което донесе със себе си нови рискове за киберсигурността. Според доклада Trend Micro 2024 Midyear Cybersecurity Threat Report неподсигуреният достъп до облачни приложения е на първо място сред петте най-рискови събития през първата половина на годината.  

Мерките за защита включват: 

  • използване на облачна платформа за сигурност, която поддържа среди с много и хибридни облаци. Тя трябва да може да автоматизира възможно най-много неща – от сканирането на инфраструктурата-катокод (IaC), контейнерите и работните натоварвания в облака до задаването на ясни политики за сигурност и извършването на проверки за съответствие. 

 

Източник
Trendmicro.com
Покажи още
Back to top button