Четири начина да намалите рисковете от използването на лични лаптопи във фирмата
Все по-популярният модел BYOD пести разходи и увеличава ефективността, но крие риск за информационната сигурност
Все повече компании позволяват на служителите си да използват собствени устройства, когато достъпват фирмени данни. Този модел, известен като Bring Your Own Device (BYOD) спестява разходи и осигурява по-голям комфорт на служителите.
Но също така е свързан с определени рискове за информационната сигурност на компанията. Най-тривиалният пример е за служител, който забравя някъде лаптопа си, в който има чувствителна информация. Възможно е личният таблет на служителя да стане цел на малуер или хакерска атака, което отново е проблем за неговия работодател.
Растяща популярност
Общо 76% от компаниите в ИТ сектора позволяват на служителите си да използват собствени устройства, показва проучване на компанията за информационна сигурност Bitglass. Едва 15% от фирмите имат пълна забрана за използването на собствени устройства.
Липсват мерки за сигурност
В същото време компаниите са наясно, че този модел на работа крие опасности за информационната сигурност. Едва 30% от анкетираните фирми са уверени, че са предприели необходимите мерки за сигурност.
Защитата на лични лаптопи, смартфони и таблети не се различава съществено от защитата на работните станции във вътрешната мрежа на компанията. Ето няколко решения, които могат да сведат до минимум риска от изтичане на данни.
Антивирусен софтуер
Антивирусният софтуер защитава устройството от повечето онлайн заплахи. Предвид факта, че повечето ви служители използват устройствата си основно за сърфиране в интернет, инсталирането на добро антивирусно решение е задължително.
Софтуер за защита от източване на данни
Софтуерът за защита от източване на данни (Data Loss Prevention) е препоръчителен независимо дали компания ви използва модела BYOD. Това е решение, което намалява риска от изтичане на данни от вътрешната мрежа. С него може да контролирате дейността на служителите, както и да контролирате достъпа, модифицирането и изпращането на чувствителна информация.
Криптиране на устройствата
Ако устройството на служителя бъде откраднато (или просто го изгуби), информацията на него може да бъде открадната. Криптирането на устройството решава този проблем. Ако данните на един лаптоп са криптирани, те не могат да бъдат разчетени от външно лице. За да се случи това е необходима парола, която се знае само от собственика на устройството.
Избор на силни пароли
Старото правило за избор на трудни за разбиване пароли никога няма да се изтърка. В случая трябва да обучите служителите си да го правят на своите устройства. Това е както в техен интерес, така и в интерес на компанията. Ето няколко прости правила за избор на сигурни пароли.