Ъпдейтнете Abandoned Cart за WooCommerce сега
Уязвимост в по-стара версия на плъгина Abandoned Cart Lite и Pro позволява кражба на администраторски акаунт на засегнатите сайтове
Уязвимост в безплатната и платена версия на плъгина за WooCommerce Abandoned Cart позволява кражбата на администраторски акаунти в сайтовете, които го използват, съобщават от производителя му Tyche Softwares. Разкритата в средата на февруари пробойна е отстранена и препоръчваме на потребителите му да ъпдейтнат до най-новата версия. Към момента 42% от ползвателите са го направили, коментират от Tyche Softwares.
По данни на ZDNet с безплатната версия на плъгина работят около 20 000 сайта.
Как работи уязвимостта
Засегнатите плъгини се казват Abandoned Cart Lite (безплатна версия) и Abandoned Cart Pro (платена версия).
Според официалната информация от компанията, уязвимостта позволява на атакуващия да създаде нов потребител с име woouser и имейл в услугата Mailinator (конкретният адрес е [email protected]), който има администраторски права в засегнатия сайт. Проблемът е открит от потребителка, която е съдействала и за отстраняването му. Подробна техническа информация за самата уязвимост не е предоставена публично от авторите на плъгина с уточнението, че те не искат да разкриват как се осъществяват такива зловредни действия.
Публикации в други медии твърдят, че пробойната в плъгините се дължи на cross-site scripting (XSS) уязвимости. Добавката за WooCommerce (която е и сред най-популярните платформи за електронна търговия в България) позволява на администраторите на сайтовете да следят кои потребители са започнали да пазаруват, но не са завършили поръчките си. Търговците виждат списък с потребители и добавените от тях в кошницата продукти.
Според Defiant security хакерите използват полетата в количката на магазина, за да добавят зловреден код в базата данни на сайта. В последствие, когато администраторът влезе, за да провери списъка с незавършени поръчки и стигне до компрометираната такава, кодът се изпълнява и дава администраторски права на хакерите и опитва да инсталира два бекдора.
Първият работи с цел да създаде горе описания администраторски акаунт.
Вторият създава списък с използваните от платформата WordPress плъгини на сайта, проследява кой е първият деактивиран от тях и подменят съдържанието му, без да го активират. Новият, заразен „плъгин“ позволява отдалечен достъп до сайта.
[box type=“success“ align=““ class=““ width=““]
Какво да направите
- Проверете списъка си с потребители и потърсете потребителското име Ако има такова, то най-вероятно сайтът ви е компрометиран. Ако имате плъгинг, с който записвате и следите потребителската активност в WordPress, проверете дали с този акаунт са осъществени логини и каква е била дейността му
- Ъпдейтнете плъгина си до най-новата версия, за да елиминирате пробойната
[/box]