Cybersec NewsУязивмости, експлойти, ъпдейти

Zero-day: iPhone може да бъде хакнат през зловреден имейл

Уязвимостите са налични от 8 години насам (iOS 6) и засягат версиите до iOS 13.4.4.

Последен ъпдейт на 4 май 2020 в 11:56 ч.

Фенове на Apple, пазете се. Две критични уязвимости в мейл клиента на iPhone и iPad позволяват устройството да бъде хакнато и шпионирано. Според различни публикации, експлойти за тях са написани преди повече от 2 години и се използват активно.

Как работи: хакерите могат да превземат устройството като изпратят специфичен имейл към потребителя, чийто акаунт е настроен за мейл клиента на iOS, след което те могат да изпълняват отдалечено код  (RCE). В iOS 13 уязвимостта не изисква отварянето на мейла, за да се активира уязвимостта, ако приложението Mail работи във фонов режим. В по-старите версии на операционната система, потребителят трябва да отвори писмото, за да позволи отдалечен контрол от страна на хакерите.

Самият мейл, експлоатиращ уязвимостта, изглежда като празен – т.е. няма съдържание, а заразата е на практика неоткриваема. „Освен временно забавяне на Mail приложението, няма да забележите нищо  подозрително,“ твърдят анализаторите от ZecOps. Те са открили и пробойната.

Ето как изглеждат самите мейли:

Важно е да знаете, че в ZecOps са установили, че след превземане контрола на устройствата, тези мейли са изтривани както от телефона/таблета, така и от мейл сървъра.

Двете уязвимости са налични от 8 години насам (iOS 6) и засягат версиите до iOS 13.4.1. В наличните към момента версии на операционната система пачове все още няма. Уязвимостта е запушена във версия 13.4.5, чиято втора бета версия е публикувана в средата на април, но няма дата кога ще бъде официално достъпна.

Официалната позиция на Apple е, че „уязвимостите не представляват пряка заплаха за потребителите ни. Те са факт, но сами по себе си не са достатъчни, за да бъдат прескочени останалите защити на iPhone и iPad. Нямаме доказателства, че са използвани срещу наши потребители. Ще адресираме проблемите в бъдещи версии на софтуера си.“

За да се предпазите, спрете да използвате мейл клиента на iOS, може да го замените с друго приложение като Gmail, Outlook и т.н.

Анализаторите са открили, че уязвимостите са активно използвани за шпиониране на различни частни и държавни организации и дори журналисти от Европа.

Покажи още
Back to top button