Войната „изненада“ много ИТ администратори, спешно подобряват киберзащитата
Разузнавателните агенции от месеци предупреждават, че нападението на Русия срещу Украйна ще бъде придружено от кибератаки, включително такива срещу критична държавна инфраструктура. Подобно на прекъсванията на електроснабдяването в Киев през 2015 г., за което беше обвинена Русия.
През януари в Украйна се появи рансъмуерът WhisperGate, насочен към структури на държавната администрация. Преди дни компанията за киберсигурност ESET докладва за нов зловреден софтуер, Hermetic Wiper, изтриващ безвъзвратно данните на афектираните системи (помислете дали имате надежден бекъп!).
Съвсем наскоро и Агенцията за киберсигурност и инфраструктурна сигурност на САЩ призова американските компании да укрепят своята защита.
Войната е „идеалният“ бизнес
Логично, войната в Украйна доведе до покачване стойността на акциите на много компании в сектор Киберсигурност. Инвеститорите в световен мащаб залагат на това, че търсенето на специфични продукти и услуги за киберзащита нараства и ще нараства с ожесточаването на конфликта.
Като добавим масираните DDoS атаки спрямо важни сайтове на украинското правителство, банки и медии, разбираемо е защо акциите на Cloudflare, Crowdstrike, Palo Alto, Mandiant и др. се покачиха с 10-12 %.
Причина за поскъпването обаче е не само моментната ситуация, която е поредния исторически урок, който света получава. През 2017 г., зловреден софтуер с прякор „NotPetya“, предназначен да атакува критичните информационни системи в Украйна, успя да причини щети за повече от 10 млрд. USD по целия свят, след като буквално излезе извън контрола на неговите създатели. Засегнати бяха системите на други правителства, големи компании като Maersk и стотици хиляди малки бизнеси (като вашия!).
Да припомним
Киберпрестъпността е генерирала 3 трлн. USD през 2015 г., а към 2025 г. очакванията са тези обороти да достигнат 10-11 трлн. USD (според вас, от кого са взети тези пари?). Не е учудващо, че киберпрестъпността се е превърнала в един от основните източници на приходи за групировки и режими. Постъпления в криптовалути все още лесно могат да се прехвърлят, изпират и узаконяват, поради слабите регулаторни рамки в редица държави.
Ситуацията в България
Министерство на електронното управление обяви, че са предприети действия, съвместно с отдел „Киберпрестъпност“ към ГДБОП в МВР, за филтриране или преустановяване на трафика от над 45 хил. IP-адреса, от които са извършвани опити за зловредна намеса в електронни системи или мрежи на страната. Това е стъпка в правилната посока на национално ниво, но все още няма ясно послание към бизнеса и гражданите как да подготвят собствената си защита.
В нашата страна продължава да битува заблудата, че родните бизнеси са икономически неатрактивни за киберпрестъпниците, които са заети с далеч „по-важна“ работа. Това изобщо не е така: на практика не съществува регион или бизнес, който да не е интересен за киберпрестъпността.
Отпуснете бюджетите за ИТ
Не чакайте да пострадате, за да подсигурите дейността на дружествата си. Позволете на ИТ екипа си да се мобилизира и да подобри киберсигурността. Много компании в България за първи път откриват тази необходимост, просто защото някой западен партньор го изисква от тяхното дружество.
Родния бизнес час по-скоро трябва да започне да се допитва до професионалисти, които да го посъветват какво и как да предприеме, вместо да харчи пари за решения от типа „one size fits all”, преди да се е уверил, че те са подходящи за него.
Нашият Security Operations Center (SOC) oперира успешно от шест години в България и извършва наблюдение на инфраструктурата на нашите клиенти. Силно препоръчвам на компаниите да започнат да използват подобни услуги, което ще им спести пари и проблеми.
Абсолютно съм съгласен с Шломо Крамер, съосновател на Checkpoint, който твърди, че предприемането на мерки в последната минута е по-скоро резултат от липса на информираност, а не се дължи на липса на възможности. Възползвайте се от наличните възможности навреме и живейте и развивайте бизнеса си спокойно!