Как можете да си наемете вирус и защо да не „печелите“ с него
Кибер-престъпността придобива нови мащаби, като се опитва да примами и обикновени потребители да създават собствени криптовируси. Не го правете
Последен ъпдейт на 28 юни 2018 в 13:16 ч.
Нов (стар) модел за дистрибуция на ransomware – “Ransomware as a Service” (RaaS) позволява на всеки да си наеме вирус и да печели от това. Като под всеки разбираме буквално всеки с достъп до интернет и средства за електронни разплащания.
Услугата вирус под наем става толкова просто, колкото да си наемете хостинг – или да си купите обувки онлайн. Под примамката за лесна печалба, обаче, се крие огромен риск: наемането на такъв вирус и разпространяването му с цел печалба превръща всеки един в престъпник.
Кибер-престъпността откри нов бизнес модел
И ако кибер-престъпността отдавна е доста печеливш бизнес, то сега тя откри нов модел за печелене на пари от потребителите.
Де факто, услугата вирус под наем позволява на всеки един потребител да създаде своя собствена модификация на криптовирус (или ransomware) – да определи какви съобщения да виждат жертвите му, какъв откуп да плащат… Общо взето – проста работа.
Цената на услугата също е привлекателна -започва около 40 USD и расте според ефективността на вируса и възможностите му за персонализация, степента на прикриване и защита от разкриване от антивирусни програми. Част от услугите предлагат дори и учебни материали, систематизирани „кампании“ на заразяване и други онлайн инструменти за по-ефективна дейност.
Всичко се управлява чрез уеб портал, точно както уеб приложенията, които използвате ежедневно за работа. Заплащанията за абонаментни планове, всички услуги и подкупите се извършват в bitcoin, което ги превръща в много трудно проследими.
Това не са добри новини за законния бизнес
Успехът на тези платформи дава шанс на всеки да атакува информацията и организацията ви. Всеки.
Забравете от необходимостта за осъществяване на атака някой да прекарва безброй часове, в които да учи езици за програмиране, устройство на мрежи и операционни системи. Забравете необходимостта да се търсят нови уязвимости и някой да ги експлойтва. Този някой вече има готови инструменти, с които за минути може да генерира готова атака срещу мрежата ви – и да тества екипа ви за ИТ сигурност.
Това може да означава огромен ръст на атаките от хора, които си няма бегла идея за това какво правят – познати още като script kiddies. От една страна, не би трябвало да е трудно да се защитим от хора без умения, нали? От друга страна, обаче, ако хората, които ви защитават, са заети да се борят с опитите на неуките, то няма да има кой да реагира на истински прецизната атака, която ще премине през защитата ви и дори няма да остави следа.
Като добавим и факта, че създателите на ransomware произвеждат нови варианти на вирусите си – такива, които биват засичани по-трудно и могат да им донесат по-голяма печалба – ситуацията става далеч от розова.
Затова, препоръчваме да следвате следните
Съвети за системни администратори:
- Не пестете от бекъпи – бекъпвайте често и запазвайте скорошни копия на сигурно местоположение извън фирмената мрежа, като допълнителна мярка за безопасност.
- Внимавайте с прикачените файлове – информирайте колегите и клиентите си, че ако не знаят какво е съдържанието на документа, който са получили, в никакъв случай не трябва да го отварят, за да проверят.
- Забранете използването на макро команди в документи, които са получени по мейл – много от заразите разчитат на това, че допълнително сте включили автоматичното изпълнение на макро и по този начин свалят т.нар. payload.
- Патчвайте редовно – множество заплахи целят да експлоатират уязвимости в приложенията, които използвате. Колкото по-често патчвате, толкова по-малко оставяте пролуки в сигурността си.
Съвети за потребители:
- Не гонете лесните пари – наемането на криптовирус може да ви се струва привлекателна алтернатива за припечелване на някой лев (пардон, bitcoin), но всъщност НЕ Е. Ако криптирате информация на чужди компютри и/или телефони, то вие се превръщате в престъпник и може да бъдете съдени. Ако се замесите с престъпници, може да се превърнете в тяхна марионетка или по-лошо – муле.
- Не влизайте там, където не трябва. Напоследък тъмният интернет се радва на огромно внимание от страна на медиите. Там няма нищо, което да е толкова невероятно или привлекателно. Не влизайте там, където не знаете какво се крие зад всеки ъгъл.