Отвъд имейла: Фишинг атаките вече ни дебнат и през приложенията за Android
Ако доскоро любимият вектор за фишинг атаките беше електронната ни поща, то вече това не е така. Нападателите все по-често таргетират своите жертви през други канали.
Според доклада 2025 State of Malware през 2024 доставчикът на киберсигурност Malwarebytes е открил повече от 22 800 фишинг приложения за Android. 5200 от тях могат да заобиколят MFA и да прочетат текстовите съобщения, изпратени до дадено устройство. Други 4800 могат дори да откраднат информация от лентата „Известия“.
Маскирайки се като легитимни приложения – дори като TikTok, Spotify и WhatsApp – фишинг софтуерите за Android подмамват потребителите да въведат потребителски имена и пароли. Тези данни след това се продават в Dark Web, а щетите могат да бъдат огромни – финансови измами, кражба на идентичност, шпиониране и т.н.
Други са маскирани като видеоигри или помощни програми. Те обикновено искат потребителите да ги свържат с акаунти в социалните мрежи, за да функционират.
За да се предпазите от фишинг приложения за Android:
- използвайте софтуер за мобилна сигурност, който открива и спира инсталирането на фишинг приложения за Android;
- преди да изтеглите някое приложение, погледнете броя на отзивите. Малкият брой отзиви може да е сигнал за приложение-примамка;
- теглете приложение само от официални магазини като Google Play Store;
- използвайте мениджър на пароли, за да създавате и управлявате уникални входни данни за всеки отделен акаунт. По този начин ако една парола бъде открадната, тя не може да бъде използвана за отваряне на други онлайн акаунти;
- използвайте MFA за най-чувствителните си акаунти, включително финансовите, електронната поща, социалните медии.