„Ще се видим в HIBP“: Откраднаха данни на 31 милиона потребители от Internet Archive
Хакери откраднаха база данни с 31 милиона потребители след пробив в Internet Archive.
В сряда вечерта посетителите на archive.org бяха посрещани от създадено от нападателите предупреждение на JavaScript, което гласеше:
„Чувствали ли сте се някога така, сякаш Internet Archive постоянно е на ръба да претърпи катастрофален пробив в сигурността? Току-що се случи. Ще се видим с 31 милиона от вас в HIBP!“
HIBP – Have I Been Pwned – e уебсайт, който позволява на интернет потребителите да проверяват дали личните им данни са били компрометирани.
Създателят на сайта – Трой Хънт – потвърди, че преди девет дни нападателят е споделил базата данни на Internet Archive с неговата платформа. По думите му тя представлява 6,4 GB SQL файл с име „ia_users.sql“. Масивът съдържа различна информация за регистрираните членове – техните имейл адреси, псевдоними, времеви маркери за промяна на паролата, пароли и други вътрешни данни.
„Обикновено е технически невъзможно да се хакне миналото, но това нарушение на сигурността на данните е най-близкото. Откраднатият набор от данни включва лична информация, но поне паролите са криптирани. Все пак това е добро напомняне да се уверите, че всички ваши пароли са уникални, тъй като дори криптираните пароли могат да бъдат сравнени с предишни изтичания”, акцентира Джейк Мур, Global Security Advisor в ESET. „Have I Been Pwned е фантастична безплатна услуга, която може да се използва след пробив, за да проверят хората дали някога са били засегнати от нарушение. Ако откриете данните си в някое от известните нарушения, би било добре да смените тези пароли и да въведете многофакторна автентикация.“
Не е известно как атакуващите са проникнали в Internet Archive.
На 9 октомври сайтът беше обект на DDoS атака, за която отговорност пое хакерската група BlackMeta. Ден по-късно страницата беше недостъпна.