Основни киберзаплахи, които ще продължат да се развиват през 2025 (Част 2)
В първата част на този материал разгледахме пет киберзаплахи, които ще продължат да се развиват и през тази година. За съжаление, това далеч не е всичко.
Ето още 5 опасности в киберпространството, които ще продължат да набират скорост през следващите 12 месеца.
Уязвимости на IoT устройствата
IoT (Internet of Things) устройствата дават възможност за процъфтяване на нови заплахи. Независимо дали става въпрос за слаби пароли по подразбиране, липса на криптиране или несигурен фърмуер – те са лесни цели за хакерите.
Тяхното превземане може да доведе до кражба на данни и пробиви в мрежата. Впоследствие те могат да бъдат използвани и за DDoS атаки.
Фактът, че обемът на свързаните устройства постоянно расте, засилва заплахата. В същото време обезопасяването им е истинско предизвикателство. Те са разнообразни и често имат ограничена изчислителна мощност, което не позволява наличието на функции за сигурност.
Организациите ще се нуждаят от защита на инфраструктурата си извън традиционните IT среди.
Криптографски слабости
Криптографските слабости продължават да представляват значителна заплаха. Този вид уязвимости подкопават основите на сигурната комуникация и защитата на данните. Те обикновено се проявяват по два начина: недостатъци в алгоритмите за криптиране или в начина, по който са реализирани.
Нарастващата заплаха се усложнява от факта, че с напредването на изчислителните възможности сегашният доскоро сигурен криптографски стандарт става все по-уязвим.
Тук решението е свързано с редовно актуализиране на криптографските библиотеки и прилагането на силни протоколи за криптиране. По този начин организациите ще намалят значително рисковете от man in the middle атаки и изтичане на чувствителна информация.
Пропуски в сигурността на API
Все повече организации разчитат на API за свързване на системите. Те обаче са изложени на риск, когато имат уязвимости в дизайна или в начина на функциониране. Атакуващите могат да пробият системите чрез неоторизиран достъп, което им позволява да манипулират определени действия.
Пропуските в сигурността на API служат като отправна точка за пробиви в данните. Те могат да доведат до загуба на чувствителна информация, неразрешени трансакции, увреждане на репутацията и значителни финансови загуби.
Заплахата ескалира, тъй като API става все по-разпространени, увеличавайки броя на потенциалните повърхности за атаки. За да намалите тези рискове, от съществено значение е да защитите крайните си точки, да приложите надеждни механизми за удостоверяване и редовно да актуализирате и одитирате достъпа до API.
Уязвимости на 5G мрежата
5G мрежите се разгръщат бързо. Киберпрестъпниците също започват да осъзнават и използват техните уязвимости. Те все по-често се насочват към 5G инфраструктурата, а това отваря вратата за още по-мащабни DDoS атаки, неоторизиран достъп до данни и прекъсване на критични услуги.
Глобалното разпространение на 5G води до увеличаване на броя на свързаните устройства. Това засилва риска от атаки, особено като се има предвид зависимостта им от облачни инфраструктури.
Еволюция на ransomware
Ransomware се превърнаха в едни от най-разрушителните и скъпоструващи кибератаки, главно заради бързата си еволюция.
Една от най-забележителните кампании от този вид беше извършена срещу тръбопровода Colonial Pipeline. Тя спря цялата му дейност, което доведе до недостиг на гориво и обявяване на извънредно положение в четири щата на Източното крайбрежие на САЩ.
Тъй като тези атаки стават все по-целенасочени и агресивни, е от решаващо значение бизнесите да започнат да прилагат надеждни стратегии за защита. Те трябва да включват:
- създаване на защитени резервни копия на критичните данни;
- укрепване на цялостните планове за реагиране при инциденти;
- непрекъснато обучение на служителите да разпознават и избягват опитите за фишинг, които могат да послужат като входна точка за ransomware атака.