Изградете комплексна защита срещу съвременните заплахи
В последните няколко месеца станахме свидетели на безпрецедентно мащабни кибератаки по цял свят. Рансъмуер успешно порази американски бензинов тръбопровод, Fujifilm, JBS – случаите потвърждават колко е важно да мислите за киберзащитата като процес, а не като единичен акт. Както и не само да реагирате бързо, но и да разполагате с необходимия план и ресурси за възстановяване след киберинцидент.
За да бъдете в „крак с модата“, защита ви трябва да бъде многослойна
Прецизно таргетираните атаки, които използват различни инструменти за експлоатиране на слабости в различните слоеве на защита, вече са тенденция. Най-добрият начин да намалите вероятността за успешен пробив е да използвате многопластов подход. И дори някои слоеве на сигурността да ви изглеждат тривиални или очевидни, всички те са еднакво важни.
Както и в много други аспекти от живота, безсмислено е да предприемате по-сложни действия, преди да сте положили подходяща основа. Да вземем за пример система за пречистване на вода – първият етап е отстраняването на големите и видими частици. При киберсигурността може просто да започнете с мрежова защитна стена, блокираща очевидно злонамерения трафик. Друга основна стъпка е наличието на антивирусно решение по крайните точки, което да работи със система за ранно откриване и известяване за потенциални заплахи. И вече сте намалили шанса една атака да бъде успешна.
Анализирайте мрежовия си трафик
В повечето случаи, за да тълкувате правилно събраните данни се нуждаете от допълнителен анализ. Точно както при водата – невъзможно е да разберете дали е годна за битови цели без подходящи изследвания.
За да изградите работещ модел на киберзащита трябва да започнете от събирането и анализа на мрежовите данни за дълъг период от време, за да се определи откъде идва злонамерен трафик. По-конкретно, необходимо е внедряване на мрежови системи за откриване и реагиране (NDR). Така мрежовият трафик ще бъде записан и обработен, като по този начин ИТ екипът ви ще има нужния минимум за първоначален анализ на мрежовите данни.
Сигурност за хибридни работни модели
През последната година на голяма част от бизнеса се наложи да се преструктурира и да работи отдалечено. Тенденциите сочат, че част от компаниите въвеждат хибриден работен модел за постоянно, което значи, че работата от разстояние ще продължи дори и след пандемията, като темата за сигурен отдалечен достъп ще бъде актуална и занапред.
Необходимо е ИТ екипите да изградят работещ модел за служителите, които са извън мрежата, като осигурят и генерираният от тях трафик да бъде записван и анализиран.
Използването на системи, поддържащи NDR дава търсената видимост и контрол над потребителската активност. Това е особено важно, когато не всички потребители са свързани постоянно към мрежата. След като тази връзка се възобнови, наличието на данни (логове) е от решаващо значение за идентифициране на потенциално заразени устройства.
Освен да подсигурите инфраструктурата си за работа от разстояние е много важно да имате и инструмент, с който да контролирате, записвате и проследявате действията на служителите си – не само на тези със стандартни профили, а и на тези с привилегировани права (Priviledged Access Management).
Служителите – най-уязвимото звено
Доста от пробивите успяват благодарение на съдействие, оказано отвътре – от служителите – често пъти неволно, но и не толкова рядко – волно. Използвайки различни подходи – социално инженерство, фишинг и др. – атакуващите отварят широко корпоративната врата към най-скъпия ви актив – данните.
Защитата на периметъра и тази на крайните точки е фундаментална, но не по-малко важно е да помислите как да защитите данните, с които се борави на ежедневна база. Имено тук идва ролята на Data Loss Prevention (DLP) софтуерите. Решенията за предотвратяване на загубата на данни и оптимизация на работни процеси са подходящи за всякакъв размер и тип бизнес. Инструменти от този род предотвратяват изтичането на конфиденциална/чувствителна информация и осигуряват видимост върху работните процеси. Разбирате какво реално се случва в компанията, като елиминирате опасни навици при работа с данните ви и изчиствате неефективни процеси.
В заключение:
Прилагането на комплексен подход за киберсигурност е единственият ефективен начин за предпазване от атаки: Дори те да не могат да бъдат спрени, щетите, които причиняват, ще бъдат намалени драстично.