Полезни съвети

Има проблем с банковата ви сметка! Типове телефонни измами и как да се предпазим от тях

В днешно време разполагаме с редица дигитални канали за комуникация, но много хора продължават да предпочитат телефона. Той остава най-директния начин за разговор, но ни дава по-малко време да обмислим отговорите си. 

Измамниците знаят това и го използват в класически техники за социално инженерство. Проучванията разкриват, че през 2023 телефонните измами и спамът са достигнали рекордни нива в световен мащаб. Около 28% от обажданията от непознати номера са били такива. 16% от потребителите са загубили пари. Въпреки че последната цифра е по-ниска от 22% през 2022, средните загуби са се покачили с 527% на годишна база до средно 2257 USD. 

Основните телефонни измами са: 

  • гласов фишинг (вишинг): Обаждането е от името на институция, банка или друг тип организация. Нападателят твърди, че дължите пари, трябва да провери лична информация за вас или има проблем с банковата ви сметка и са нужни някакви действия; 
  • измама с техническа поддръжка: Измамникът иска достъп до компютъра ви, за да отстрани несъществуващ зловреден софтуер или друг проблем. След като получи достъп, той краде чувствителна информация и/или инсталира истински зловреден софтуер за постоянен достъп; 
  • инвестиционни измами: Обещават ви огромна печалба от инвестиционна възможност.  
  • измами с награди: Обаждащият се твърди, че сте спечелили несъществуваща награда. За да я получите, трябва да платите малка сума и/или да предадете лична информация; 
  • автоматични обаждания: Те често се използват във вишинг схеми и могат да са свързани с всяка една от горните категории. 

Тук логично идва въпросът: Откъде са намерили номера ми?  

Начините са много. Измамниците обикновено го получават от публични акаунти в социалните мрежи или при пробив на доставчици на услуги, на които сте го предоставили. Съществуват и брокери на данни, които официално продават потребителска информация. 

Фишинг атаките също са възможен вариант за получаване на телефонни номера от страна на хакерите. Не на последно място, те могат да използват и софтуер за обаждания на случайни номера. 

Как да се предпазим 

Телекомите разполагат с различни средства, за да оценят вероятността дадено обаждане да е измама или спам. Те често предупреждават потребителите още при позвъняването. Най-простият начин да се предпазите от подобни обаждания е да се съобразите с предупредителния етикет на вашия оператор.  

Други тактики могат да включват: 

  • свързване с известните брокери на данни и следване на процедурите за излизане от техните списъци; 
  • блокиране на спам номера: Ако използвате iPhone, влезте в Recents, докоснете иконата „i“, превъртете надолу и натиснете Block Caller. В Android отворете приложението Phone, докоснете трите точки и преминете към историята на обажданията. Изберете номера, който искате да блокирате, и дайте “Блокиране/докладване на спам”.  

И най-важното – никога не предоставяйте лична или финансова информация по телефона. Също така не позволявайте на някого да тегли софтуер от разстояние на компютъра ви. 

Източник
Welivesecurity.com
Покажи още
Back to top button