Бързи новини

Eвропейският финансов сектор e изправен пред „непосредствена“ квантова заплаха

Секторът на финансовите услуги в Европа трябва да започне да планира прехода си към квантово-безопасна криптография. Рискът от атаки от типа store now, decrypt later (SNDL) нараства, предупреди Европол.

Очаква се след време квантовите компютри да могат да разбият системите с асиметрично криптиране. Понастоящем това е начинът за защита на глобалните финансови транзакции, процесите на удостоверяване и цифровите договори.

Тези машини все още се смятат за отдалечени поне на десетилетие. SNDL атаките обаче скъсяват този график, ако хакерите вече крадат чувствителни данни с цел да ги декриптират по-късно.

Възможно е също така, с вливането на повече средства в областта, научните пробиви да ускорят появата на т. нар. „криптографски значими квантови компютри“ (CRQC).

Европол прави няколко препоръки в своя „Призив за действие“:

  • Финансовите институции и създателите на политики трябва да дадат приоритет на прехода към квантово-безопасна криптография;
  • Трябва да се подобри координацията между различните заинтересовани страни, включително съгласуване на пътните карти, целите и стратегиите за изпълнение;
  • Доброволна рамка, създадена между регулаторните органи и частния сектор, ще бъде достатъчна за стимулиране на инициативи и стандартизация в областта на квантово-сигурната криптография;
  • Необходима е ориентирана към бъдещето рамка за управление на криптографията;
  • От съществено значение е и повече трансгранично сътрудничество и обмен на знания между органите от публичния и частния сектор.

Финансовите услуги остават популярна цел за участниците в заплахите. Доклад на Contrast Security от миналата седмица разкри, че 64% от банките са преживели атаки през предходната година, като повече от половината (54%) твърдят, че данните им са били унищожени.

Докато чакат появата на CRQC, организациите трябва да използват най-новите стандарти за криптиране заедно с традиционните за известно време, за да изгладят прехода.

Източник
Infosecurity-magazine.com
Покажи още
Back to top button