КибератакиПолезни съвети

Пет начина да намалите рисковете от cryptojacking атаки

Бизнесът продължава да пренебрегва тази заплаха, тъй като не вижда негативните ефекти

Атаките със софтуер за копаене на криптовалути (cryptojacking атаки) са сравнително нова заплаха за бизнеса. Целта им е да използват изчислителната мощ на устройствата във фирмата, за да копаят криптовалути. Проблемът е, че това може да доведе до по-бързото износване на хардуера и да увеличи размера на сметките за електричество.

През първата половина на 2018 г. компанията за информационна сигурност TrendMicro е засякла над 787 хил. опити за атаки с копачи на криптовалути, което е почти 10 пъти повече от същия период на 2017 г. Според анализ на Palo Alto Networks този тип атаки са донесли поне 143 млн. долара печалби на техните организатори.

Опасно безразличие

В същото време бизнесът продължава да пренебрегва тази заплаха, тъй като не вижда негативните ефекти. Такива обаче има.

„Щетите от зловредните копачи на криптовалути не са толкова видими като негативните ефекти от рансъмуера. Това обаче не означава, че фирмите не плащат за тези щети. Копачите на криптовалути крадат изчислителните ресурси на фирмата. Това може да се отрази върху състоянието на мрежата и доведе до амортизация на хардуера, което пък води до по-кратък полезен живот и по-високи разходи за електричество. Копачите на криптовалути са по-незабележима заплаха в сравнение с други форми на малуер. Ако останат под радара, това може да създаде фалшиво усещане за сигурност“, коментират от TrendMicro.

Много вектори на атака

Cryptojacking атаките могат да се случат по много и различни канали. Ето само няколко примера:

Сайтове, в които има скрипт за копаене на криптовалути;

Реклами, в които има вграден cryptojacking скрипт;

Cryptojacking скрипт, който се представя за нов аверсия на Flash Player;

Kомпютър, който използва незащитен отдалечен достъп чрез Remote Desktop Protocol;

Фишинг;

Как да намалите риска от cryptojacking атака

Обучения на служителите

Обучаването на служителите е превантивна мярка както срещу cryptojacking атаки, така и срещу други киберзаплахи. Когато те са инструктурани да не отварят имейли от съмнителен източник или потенциално опасни сайтове, това намалява риска за цялата фирма.

Защита на работните станции

Използвайте софтуер за защита и анализ на работните станции, за да следите активността им и да изолирате онези, в които установите проблем.

Софтуер за блокиране на реклами

Cryptojacking скриптовете могат да стигнат до компютъра през онлайн рекламите (включително и в сайтове като Youtube). Блокирането на онлайн рекламите с Ad blocker намалява риска от заразяване по този канал;

Защита на сървъри

Ако сървърите ви са уязвими, на тях може да се инсталира зловреден софтуер, който копае криптовалути и го натоварва. Използвайте софтуерни решения за защита на сървъри, както и базови правила за защита като силни пароли и многофакторна автентикация.

Политики на достъп

Задайте правила за достъп на служителите до информационни ресурси. Ограничавайки достъпа им до съмнителни сайтове, вие намалявате възможността за cryptojacking атака.

Покажи още
Back to top button