Над 1 трлн. USD откраднати чрез измами за година, показва Global State of Scams 2024
Над 1.03 трлн. USD са загубени от потребители по света вследствие на измами през последните 12 месеца, показва новият Global State of Scams Report 2024, изготвен от Global Anti-Scam Alliance (GASA) и Feedzai. Почти половината участници съобщават, че стават обект на опит за измама поне веднъж седмично, а едва 4% от жертвите успяват да възстановят средствата си.

Докладът отчита сериозни различия по региони – най-големи загуби на човек има в САЩ, Дания и Швейцария, докато в страни като Кения и Пакистан измамите вече тежат с над 3–4% от БВП. Изкуственият интелект се превръща в нов инструмент на престъпниците, правейки схемите все по-реалистични и трудни за засичане.
Експертите призовават за глобална координация и обмен на данни между банки, технологични компании и регулатори, за да се ограничи нарастващата вълна от измами и да се възстанови доверието на потребителите.