Полезно за админи

Рутерите като „ахилесова пета“ за киберсигурността на бизнесите и как да не бъдат такава и за вас

Неправилните конфигурации остават „ахилесова пета“ за киберсигурността на организациите – и рутерите са водещи в това отношение.

Според данни от скорошно проучване на Broadband Genie 86% от анкетираните никога не са променяли администраторската парола на рутера си. 52% никога не са променяли фабричните настройки.

Това поставя нападателите в перфектна позиция за компрометиране на корпоративните мрежи. Те няма смисъл да създават сложни фишинг кампании, след като ужким защитените устройства могат да бъдат достъпни с идентификационни данни „admin“ и „password“.

Нарастващи рискове, свързани с рутерите

Рутерите позволяват на множество устройства да използват една и съща интернет връзка. Те постигат тази цел, като насочват трафика – навън и навътре. Ако нападателите успеят да ги компрометират, те могат да контролират както това, което излиза, така и това, което влиза в мрежата ви.

Това води до дълъг списък с рискове:

  • пренасочване на потребителите към злонамерени уебстраници;
  • провеждане на Man-in-the-middle атаки за кражба на данни;
  • провеждане на DDoS атаки като част от по-голяма ботнет мрежа;
  • наблюдение на поведението на потребителите с помощта на IoT устройства.

Естеството на рутерните атаки ги прави трудни за откриване. При тях хакерите не се налага да заобиколят инструментите за сигурност. Те се възползват от пренебрегнати слаби места, за да получат директен достъп до тях, без да предизвикват реакция от системата.

Въпреки това сигурността на рутерите се влошава, вместо да се подобрява. Според изследване, цитирано от Security Inteligence, през 2022 48% от анкетираните са заявили, че не са коригирали настройките на рутера си, а 16 % никога не са променяли администраторската си парола. През 2024 над 50% от рутерите все още работят с фабрични настройки, а само 14% са сменили паролата си.

Ограничаване на риска

Изводът е, че много бизнеси инвестират в инструменти за сигурност, но не променят конфигурациите по подразбиране и не актуализират фърмуера на рутерите си. А това е все едно да заключите с пет ключалки вратите си, но да оставите прозорците широко отворени.

За да ограничите риска от кибератака през този вектор, редовно сменяйте паролите, актуализирайте фърмуера и се уверете, че рутерите ви не са оставени на фабрични настройки. Освен това:

  • Създайте редовен график за актуализация. На всеки четири до шест месеца насрочвайте преглед на рутерите си. Включете този график в споделен календар и се уверете, че всички служители по сигурността знаят за него. Когато определеният ден настъпи, актуализирайте фърмуера, където е възможно, и променете данните за вход и парола.
  • Заложете седмичен график за преглед на трафика на рутерите. Търсете странно поведение или неочаквани заявки за вход.
  • Създайте план за реакция при инциденти. Нарастващият брой крайни точки означава, че е само въпрос на време нападателите да успеят да намерят незащитени рутери или да заобиколят съществуващите защити.
Източник
Securityintelligence.com
Покажи още
Back to top button