Провалите на MFA – най-лошото за бизнесите тепърва предстои

Светът е под обсада и това не е новина. Спонсорирани от държавата киберпрестъпници и нарастваща армия от новаци, въоръжени с мощни инструменти от Dark Web, използват всяко слабо звено в нашата киберсигурност. А това обикновено са потребителите.

Многофакторната автентикация (MFA), която някога се славеше като непробиваема защита, се разпада под тежестта на остарялата си технология. Фишинг атаките, ransomware и сложните експлойти я заобикалят с изумителна лекота.

Бурята се разраства, а с навлизането на още по-напреднали технологии и тактики най-лошото тепърва предстои.

Наследените системи за MFA: Политика на отворени врати за фишинг и ransomware

Вълната от фишинг и ransomware атаки обхваща всички индустрии, оставяйки след себе си разрушения. Загуби за безброй милиарди долари са причинени от киберпрестъпници, които се възползват от слабостите на наследените решения за MFA.

Тези системи, изградени върху лесно преодолими принципи като еднократни пароли и SMS удостоверяване, невинаги могат да се противопоставят на иновативните подходи.

Фишинг атаките са станали тревожно ефективни. Те заобикалят MFA с помощта на сложни тактики за социално инженерство, които се възползват от човешката доверчивост.

Ransomware групите също се възползват от слабостите на старите MFA модели, за да получат неоторизиран достъп до мрежите. Това им позволява да държат критични системи като заложници и да искат астрономически откупи.

Тази технология се превърна от бариера във въртяща се врата за киберпрестъпниците, като с всеки изминал ден предизвиква все по-големи бедствия.

Генеративният изкуствен интелект: Любимото оръжие на киберпрестъпниците

Генеративният изкуствен интелект е нож с две остриета, а в неправилните ръце той е оръжие с несравнима сила. Киберпрестъпниците вече използват технологията, за да създават фишинг атаки. Те на практика не се различават от легитимните съобщения.

Няма ги типографските и граматическите грешки. Няма ги вече и спешността, твърде добрите, за да бъдат истински, оферти и други червени флагове. Новите кампании подмамват дори най-добре обучените потребители да предоставят по невнимание достъп до мрежата на киберпрестъпниците.

AI инструментите анализират моделите на корпоративна комуникация и ги възпроизвеждат със забележителна точност. AI чатботовете могат да участват във взаимодействия в реално време за продължителен период от време. Deepfake се превръщат в най-доброто оръжие на киберпрестъпниците, което лесно заблуждава дори най-предпазливите потребители.

С помощта на AI фишингът вече не е грубо изкуство, а точна наука. В комбинация със слабостите на старите MFA системи тези инструменти позволяват мащабни кампании с голям успех. Те предефинират пейзажа на киберпрестъпността и риска пред организациите.

Сривът на бдителността на потребителите

Стратегиите за киберсигурност са толкова силни, колкото са силни хората, които трябва да ги използват. Днешното MFA остава изцяло зависимо от потребителите и това е сърцевината на неговата уязвимост.

Ново проучване на Gallup установява, че ангажираността на служителите е достигнала 10-годишно дъно. Едва 31% от тях покриват критериите. А няма как тези, които не са ангажирани с организацията си, да са добри пазители на достъпа до нейната мрежа.

Единственото решение е бизнесите да спрат да разчитат единствено на поведението на потребителите и да намерят начин да защитят инфраструктурите си. А това не е възможно при сегашните MFA решения.

Преминаването към устойчиво на фишинг, следващо поколение MFA, което не разчита на старанието на потребителя, е задължително за всяка организация. Съществуват много иновативни стартиращи компании с разнообразни решения, които намаляват този сериозен риск. Отговорът е прост – ако престъпниците преодоляват вашите ключалки, вземете по-добри ключалки.

Източник
Bleepingcomputer.com
Exit mobile version