Не искате да сте в тази статистика. Как да не станете стока в Dark Web

Откраднати служебни мейли на 306 евродепутати, 44% от всички членове на ЕП, циркулират за продажба из dark web. От тях 161 са придружени и от пароли. А за част от тях се продават още дати на раждане, домашни адреси и акаунти в социални медии – все информация, която може да бъде използвана при последващи фишинг атаки и измами.

Ако си мислите, че е защото са депутати – не е. Просто тази обществена категория е част от проучване на Proton и Constella Intelligence, цитирано от WeLiveSecurity. Иначе такава, а и доста по-чувствителна информация (данни за кредитни карти, снимки, потребителски имена и пароли и т.н.),  циркулира като стока в Dark Web.

Как става така, че близо половината евродепутати са жертви?  

Отговорът е по-прост и по-тревожен, отколкото си мислите. Много от засегнатите политици са регистрирали онлайн акаунти в различни сайтове със служебните си мейли (не го правете и вие). Впоследствие тези услуги са хакнати, базите данни с потребителите им – източени и пуснати за продажба в Dark Web.

Нещо важно: подобен проблем може и се случва на всеки – дори когато прави всичко правилно. И то се случва често. 

Вижте дали ваши акаунти не са компрометирани в различни профили. 

Dark web процъфтява

Dark web не е незаконен и не се обитава само от киберпрестъпници. Този термин просто описва части от интернет, които не се индексират от традиционните търсачки. Това е място, където потребителите могат да се сърфират анонимно с помощта на браузъра Tor. 

Въпреки това е вярно и твърдението, че днешната икономика на киберпрестъпността е изградена върху процъфтяващия dark web. Именно в тази част на интернет се помещават огромната част от нелегалните тържища на крадени данни. Причината: киберпрестъпниците разчитат на привидната анонимност, която получават.

Сайтовете в dark web подпомагат престъпна икономика на стойност трилиони долари. Те позволяват на престъпниците да купуват и продават откраднати данни, инструменти за хакерство, ръководства  за хакове, зловредни инструменти под наем и т.н.

Въпреки успешните акции от страна на правоприлагащите органи, тези пазари успяват да се адаптират. Нови платформи постоянно запълват празнините, оставени от вече ликвидираните. 

Как моите данни могат да се озовават в dark web?

Най-просто казано:

Какви са последиците

Както и да се сдобият хакерите с вашите данни, след като бъдат споделени в dark web, те могат да се озоват в ръцете на други зловредни групи. В зависимост от техния вид, те могат да бъдат използвани за: 

Как да проверя дали не съм жертва?

Ако сте регистрирани в услуга за защита на самоличността или за наблюдение на dark web, тя трябва да алармира за всички лични или други данни, които открива там. Технологичните компании, включително Google и Mozilla, също ще ви предупредят, когато дадена запазена парола е била компрометирана при нарушение на сигурността. 

Като алтернатива можете да посетите проактивно сайт като HaveIBeenPwned. Подобни платформи съставят големи списъци с нарушени имейл адреси и пароли. 

Какво да направя, ако данните ми са били откраднати?

Ако откриете, че данните ви са били разкрити и се търгуват в dark web: 

За да минимизирате възможността въобще да станете жертва: 

Exit mobile version