С 2,5 млрд. акаунта Gmail е най-голямата услуга за електронна поща в света. Това я превръща в любим вектора за кибератаки на хакерите. И въпреки че Google постоянно въвежда нови функции за сигурност, те измислят нови тактики.
Навлизането на AI и възможностите за deepfake, които дава той, се превърнаха в поредното оръжие в арсенала на киберпрестъпниците. Те използват технологията, за да създават изключително реалистични фалшиви видеоклипове или аудиозаписи, почти неразличними от автентично съдържание от реални хора.
Платформите за deepfake стават все по-достъпни и вече дори хора без предишен опит могат да създават убедително съдържание. Атаките имат такова качество, че могат да заблудят дори опитен професионалист в областта на киберсигурността.
Пример за това е консултантът по решения за сигурност на Microsoft Сам Митрович. През октомври той става жертва на атака, задвижвана от AI.
Тя протича така:
- получава известие за опит за възстановяване на акаунт в Gmail. На пръв поглед то идва от Google;
- експертът игнорира това съобшение, но седмица след това получава телефонното обаждане от „отдела за поддръжка“ на компанията. То е извършено от напълно легитимен телефонен номер;
- впоследствие обаждащият се изпраща имейл за потвърждение.
Тъй като е консултант по сигурността обаче, Митрович забелязва нещо, което по-малко опитен потребител би пропуснал. В полето за изпращача е умело замаскиран адрес, който всъщност не е на Google. Ако не беше забелязал това несъответствие, Митрович е можело да завърши „процеса на възстановяване“. Това би позволило на нападателя да прихване данните за вход и бисквитката на сесията, а оттам и да заобикали 2FA.
За да ограничите максимално риска да стането жертва на подобни атаки, Google препоръчва:
- ако получите подобно предупреждение, избягвайте да кликвате върху връзки, да изтегляте прикачени файлове или да въвеждате лична информация. „Google използва усъвършенствана система за сигурност, за да ви предупреждава за опасни съобщения, опасно съдържание или измамни уебсайтове“, казват от компанията. „Не въвеждайте лична информация в имейли, съобщения, уебстраници или изскачащи прозорци от ненадеждни или непознати доставчици.“
- не отговаряйте на искания за лична информация по имейл, текстово съобщение или телефонно обаждане;
- ако смятате, че имейл за сигурност, който изглежда като от Google, може да е фалшив, отидете директно на myaccount.google.com/notifications. На тази страница можете да проверите последните дейности по сигурността на вашия профил в Google;
- пазете се от съобщения, изискващи спешни действия. Това важи с пълна сила за такива, които на пръв поглед идват от близки хора, като например приятел, член на семейството или колега;
- ако все пак кликнете върху връзка и бъдете помолени да въведете паролата за вашия Gmail, акаунт в Google или друга услуга: Не го правете! Вместо това отидете директно на уебсайта, който искате да използвате.