DDoS атака, достигнала максимална скорост от 5,6 Tbps (терабита в секунда), счупи световния рекорд. Тя е извършена от ботнет Mirai с 13 000 компрометирани устройства и е била насочена срещу доставчик на интернет услуги в Източна Азия.
Атаката е продължила 80 секунди, но не е оказала влияние върху целта. Нейното откриване и смекчаване е било напълно автоматично.
Доскорошният рекорд за най-обемна DDoS атака беше 3,8 Tbps от октомври 2024, продължила 65 секунди.
Според Cloudflare хиперволуметричните DDoS атаки зачестяват – тенденция, станала особено забележима през Q3/2024. През Q4 атаките, надхвърлящи 1 Tbps, са скочили с 1885% на тримесечна база.
Тези над 100 млн. pps (пакета в секунда) също са се увеличили със 175%, като забележителните 16% от тях са надхвърлили и 1 млрд. pps.
Компанията твърди, че най-атакуваните цели през последното тримесечие на 2024 са в Китай, Филипините и Тайван, следвани от Хонконг и Германия. Повечето от тях са били в областта на телекомуникациите, доставчиците на услуги, интернет сектора и маркетинга и рекламата.
На практика обаче нито един бизнес не е застрахован – независимо от сферата и региона, в които оперира. За да се защитите:
- използвайте специализираните услуги за защита от DDoS атаки, предлагани от доставчиците на интернет услуги и хостинг компаниите;
- инсталирайте защитни стени и мрежови филтри, които могат да идентифицират и блокират подозрителен трафик;
- постоянно наблюдавайте мрежовия трафик за необичайни активности;
- използвайте CDN (Content Delivery Network) мрежи, които разпределят трафика към различни сървъри;
- поддържайте актуализирани всички софтуерни компоненти, за да няма уязвимости, които могат да бъдат използвани при DDoS атаки;
- инсталирайте AI решения за анализ на трафика в реално време и автоматично блокиране на злонамерени заявки.