Ако последните 2 години бяха белязани от главоломен ръст на криптовируите, то 2018 г. е подвластна на нова тенденция – скритото копаене на криптовалути. Скрито, защото става без ясното знание на засегнатите потребители, чийто компютри – а вече все по-често и мобилни телефони – са използвани за „добив“ на криптовалути.
В числа – статистиката показва, че от началото на годината засечените подобни атаки срещу различни сайтове са се увеличили с 27%, а за мобилни устройства – с 4000%.
Как работят?
Целта на cryptojacking атаките не е да криптират файловете ви или да ви попречат да работите с устройството си, а точно обратното – те разчитат на постоянната работа на телефона или таблета ви. Това се дължи на факта, че тези вируси прикрито „копаят“ криптовалути в полза на атакуващия.
Вижте още: Как вашият сървър (или сайт) прави пари за хакерите
В нормални обстоятелства, добивът на криптовалута се осъществява чрез множество отделни (специализирани) процесори, които комбинират изчислителната си мощ. Cryptojacking операциите наподобяват това като комбинират множество заразени устройства – колкото повече, толкова по-големи приходи. Най-често жертви на такива вируси стават потребителите на Android устройства, тъй като контролът при пазарът за приложения не е толкова строг, колкото при iOS.
Напоследък феноменът се разраства при мобилните устройства с притесняващи темпове. Доказателство за това е скорошното разкритие на ESET, че популярната игра Bug Smasher (около 5 милиона сваляния) е включвала прикрит cryptojacker. Въпреки че не са толкова мощни, мобилните устройства са атрактивна цел по няколко очевидни причини. Замислете се, като начало: колко приложения, които не използвате стоят на телефона ви?
Как да открием, че сме заразени
При прекомерно агресивно присъствие на cryptojacker-и, телефонът ви може да не само да се нагрява и бави ненужно, но и батерията ви може да бъде повредена заради постоянното и прекалено бързо разреждане.