От Internet Archive до UnitedHealth: 6 знакови пробива през 2024

Човек трябва да се учи от грешките си, а не да ги повтаря. Това важи с пълна сила и за бизнесите. Затова и големите инциденти на полето на киберсигурността не трябва да се забравят.

В първите дни на 2025 ще обърнем поглед назад, за да си припомним някои от знаковите кибератаки и сривове от предходните 12 месеца.

Пробивът на Internet Archive

На 9 октомври Internet Archive беше засегнат от две различни атаки едновременно. При първата бяха откраднати данните на 33 милиона потребители на сайта. В същото време DDoS атака извади от строя платформата за дни.

Въпреки че и двете бяха извършени в един и същ период, те бяха дело на различни групи.

Лоши актуализации на CrowdStrike сринаха 8,5 милиона устройства с Wndows

На 19 юли 2024 г. рано сутринта на компютрите с Windows беше разпространена дефектна актуализация на CrowdStrike Falcon. Това доведе до срив на драйвера на ядрото на софтуера за киберсигурност в операционната система.

Тази грешка предизвика значителни глобални смущения, засягайки приблизително 8,5 милиона устройства.

Дефектната актуализация предизвика поредица от сривове на системите, включително безкрайни цикли на рестартиране. Те засегнаха както устройствата с Windows, така и тези с Windows 365 Cloud. Смущенията спряха работата на финансови компании, авиопревозвачи, болници и др. по целия свят.

Нещата се влошиха още повече, когато в играта се включиха киберпрестъпниците. Те започнаха да разпространяваха фалшиви инструменти за ремонт на CrowdStrike и ръководства, които прокарваха зловреден софтуер, включително новия infostealer Daolpu.

Кражбата на данни от SnowFlake

През май хакери започнаха да продават критична информация, за която твърдяха, че е открадната от клиенти на Snowflake. Разследването установи, че нападателите не са пробили защитите на облачната платформа, а са използвали компрометирани идентификационни данни, за да влязат в акаунтите на клиентите ѝ.

През юли AT&T разкри, че по време на инцидента са били изложени на риск регистрите на обажданията на 109 млн. нейни клиенти.

TicketMaster също беше засегната, след като бяха откраднати данните на 560 милиона души.

Твърди се, че в рамките на тези атаки хакерите са измъкнали 2,5 млн. долара от засегнатите компании.

Атаката с ransomware срещу UnitedHealth

През февруари дъщерното дружество на UnitedHealth – Change Healthcare – претърпя масирана ransomware атака. Тя предизвика огромни смущения в здравната индустрия на САЩ.

Атаката беше свързана с BlackCat. Групата е използвала откраднати пълномощия, за да пробие услугата за отдалечен достъп Citrix на компанията. Причината – тя не е имала активирана MFA.

Хакерите откраднаха 6 TB данни и криптираха компютрите в мрежата. Това принуди компанията да изключи IT системите си, за да предотврати разпространението на атаката.

UnitedHealth Group призна, че е платила искания откуп в размер на 22 млн. долара. През октомври компанията потвърди, че личните и здравните данни на повече от 100 милиона души са били откраднати. Това е най-големият пробив в здравната индустрия през последните години.

Атаките срещу телеком мрежата в САЩ

Китайската APT група Salt Typhoon атакува множество телекомуникационни компании в световен мащаб. Кампанията ѝ компрометира най-малко девет големи доставчици на телекомуникационни услуги в САЩ, включително AT&T, Verizon и T-Mobile.

Целта на атаките беше кражбата на текстови съобщения, информация за телефонни обаждания и гласова поща от конкретни високопоставени лица. Хакерите успяха да компрометират платформите за подслушване, използвани от правителството на САЩ, което породи сериозни опасения за националната сигурност на страната.

В отговор на атаката, Вашингтон планира да забрани операциите на China Telecom в САЩ.

Пробивът на корпоративната електронна поща на Microsoft от хакери, свързани с Кремъл

През януари Microsoft разкри, че спонсорирани от руската държава хакери са проникнали в корпоративните ѝ имейл сървъри. При пробива бяха откраднат имейли от ръководството, екипите по киберсигурност и правния отдел. Някои от тях са съдържали информация за самата хакерска група, което е позволило на нападателите да научат какво знае Microsoft за тях.

През март 2024 г. Midnight Blizzard отново успяха да проникнат в системите на технологичния гигант. През април CISA потвърди, че при атаката са били откраднати имейли между федерални агенции на САЩ и Microsoft. Те са съдържали информация, която е позволила на хакерите да получат достъп до критични системи на някои нейни клиенти.

Източник
Bleepingcomputer.com
Exit mobile version