До този момент 2018 г. върви сравнително (и привидно) по-спокойно от предходната, ако говорим за разкрити пробиви в информационната сигурност. „По-спокойно“ обаче не означава, че няма пробиви – дори обратното. Ето част от най-мащабните такива през 2018 г.
NotPetya – най-скъпата кибератака до момента
Криптовирусът разкъса компании от цял свят, причинявайки загубата на терабайти чувствителна информация. На два пъти, атаката постигна и нещо друго невиждано до сега – масовото на електрозахранване, причинено от компютърен вирус.
Вижте повече за това как атаката се отрази на българското киберпространство.
Според САЩ, атаката идва от руските военни части, а те трябва да бъдат подведени под отговорност. Това е донякъде иронично, тъй като основният използван инструмент е техника, изтекла от NSA (националната агенция за сигурност на САЩ).
Ирански хакери срещу университети в САЩ
След като осъществяват атака срещу над 300 университета в САЩ, група ирански хакери биват разпознати и осъдени. В процеса се стига до заключението, че са успели да проникнат в 144 университета в САЩ, 176 в 21 други страни и 47 частни компании. Според министерството на правосъдието на САЩ, хакерите са откраднали над 31 терабайта данни.
Изтичащи и изтекли данни
Няма как да не споменем всичкото източване и изтичане на данни, на което сме свидетели ежедневно. Сред случаите с най-много медийно внимание попада и този на фирмата Exactis – компания, която събира лични данни, които могат да бъдат използвани за инзудване. Доскоро, компанията ги съхраняваше на публично достъпни сървъри.
Фитнес тракер стана източник на 150 милиона потребителски записа
Атаката над MyFitness Pal e отличен пример за неспособността на корпоративния свят да навакса с изискванията на сигурността. Източването на данни при нея се случва само и единствено защото част от тях са били криптирани с доказано уязвим алгоритъм – SHA1.
Другата част от данните са били надеждно подсигурени и не са пострадали при атаката.
Както винаги, напомняме, че можете да видите дали сте жертва на една от споменатите атаки, като използвате HaveIBeenPwned – безплатна услуга, която проверява за потребителското ви име или мейл в изтеклите бази данни.