Малкият бизнес е платил над 300 млн. долара откупи заради криптовируси

между 500 и 2000 долара е цената на откупа, който се плаща от бизнеса на глобално ниво - но най-големите щети идват от принудителното спиране на работата на организацията заради недостъпната информация.

Последен ъпдейт на 28 юни 2018 в 01:49 ч.

Малко над 301 млн. долара. Това е общата сума откупи за отключване на криптирана информация, която е платена от малки и средни предприятия на глобално ниво само през 2016 г. Данните са от проучване на анализаторската компания Datto, в което са участвали над 1,700 доставчика на IT услуги, обслужващи клиенти от буквално всички сегменти на икономиката.Основните щети от криптовирусите, обаче, не са свързани с платените откупи – а с времето, в което компаниите са били принудени да спрат дейността си. Факт, който голяма част от бизнесите разбират твърде късно – обикновено, след като заразата вече е факт. Данните на Datto показват, че в 75% от изследваните случаи ефектът от спирането на бизнесите е бил толкова висок, че буквално е заплашил съществуването на засегнатите компании.Друго проучване – на американския National Cyber Security Alliance твърди, че около 60% от бизнесите фалират до 6 месеца след осъществяването на успешен пробив в сигурността им. Средната цена за отърсването от ефектите на атаките е около 690,000 долара – ако изключим щетите върху репутацията на компанията, чиято сигурност е компрометирана.Защо малкият и среден бизнес са най-интересните цели за кибер-престъпниците (около 62% от атаките, по данни на IBM)? Защото обикновено тези компании са най-лесни – и апетитни като жертви. Хакерите крадат банкова информация, лични данни (което може да доведе и до допълнителни глоби, ако не са спазени изискванията на GDPR) на клиенти, подправят фактури и т.н., и .т.нВсички числа, споменати по-горе, са достатъчно стряскащи – но реалната картина може да бъде и още по-жестока, защото за периода 2016 – 2017 г. едва 1 от 3 атаки с криптовируси (само за пример) е била оповестена официално – срещу 1 от 4 атаки за периода 2015-2016 г.

Ето още няколко „интересни“ статистики:

  • Над 50% от анкетираните компании са платили между 500 и 2000 долара за откупване на информацията си
  • 99% от участващите в проучването очакват, че броят атаки с криптовируси ще се увеличава, а няма да намалява (статистиката го показва – и то не само за криптовируси – само за последната година в България са засечени над 4,000,000 уникални атаки, показват данните на ESET)
  • Над 96% от малките и средни предприятия, които използват решение за бекъп и възстановяване не са усетили ефект от атаките с криптовируси, защото са възстановили информацията си навреме
  • CryptoLocker остава най-разпространеното семейство криптовируси, следван от CryptoWall, Locky, WannaCry и CBT Locker
  • Най-интересни за кибер престъпниците са били компаниите от секторите производство, здравеопазване, услуги и финанси
  • Атаките срещу таблети и смартфони растат

Бъдете винаги в крак с новините от света на информационната сигурност – станете наши фенове във Facebook. 

Exit mobile version