Kитайският AI стартъп DeepSeek, който нашумя с модела си R1, е оставил публично достъпни две бази данни с чувствителна потребителска и оперативна информация. В тях има над 1 млн. записа, съдържащи история на чата на потребителите в обикновен текст, API ключове, данни за бекенда и оперативни метаданни.
Откритието е направено от Wiz Research по време на оценка на сигурността на външната инфраструктура на DeepSeek. Изследователите са категорични, че това представлява критичен риск за платформата.
Потенциален атакуващ може да изтегли не само чувствителни логове и реални чат съобщения в обикновен текст, но и пароли за DeepSeek R1.
Компанията не е установила стабилни правила по отношение на сигурността. Затова и само седмица след официалното пускане на R1 Италия забрани модела.
Свободният достъп до промптовете на потребителите е нарушение на неприкосновеността на личния живот. Организациите трябва добре да обмислят за какво използват платформата и да не допускат участието ѝ в чувствителни бизнес операции. Излагането на данни за бекенда и API ключове може да даде на нападателите път към вътрешните мрежи на DeepSeek. Това би позволило нерегламентирано увеличаване на привилегиите и потенциално мащабни пробиви.