Липсата на постоянство в защитата на киберсигурността е сред основните причини атаките с ботове срещу малки, средни и големи компании да стават все по-често срещани и все по-успешни.
Най-честите резултати от злонамерени действия с подобни автоматизирани скриптове са:
- неоторизирани достъпи до онлайн системи (сайтове, магазини CRM-и и др.) след т.нар. credential stuffing атака, при която ботът разполага с предварително зададен списък двойки потребителски имена и пароли, с които се опитват да се логне в незащитени форми. Тези атаки използват потребителския навик да се използват едни и същи потребителски имена и пароли. за различни сайтове – което може да доведе до хакване, например,на служебна поща или др.
- кражба на чувствителна информация от ресурси, до които е наличен публичен достъп (web scraoing)
- DDoS атаки – или изпращане на прекалено много едновременни заявки към уеб сървър, което да доведе до невъзможността му да отреагира – и сайтът или сайтовете на него да станат недостъпни за определен период от време
Как да се предпазим
Има няколко ефективни стратегии за предпазване на системите от тези атаки с ботове:
- Внедряване на надеждни решения и инструменти за управление на трафика от ботове
- Редовно актуализиране на всички приложения, с които работите – включително CMS системи, защитени стени, операционни системи на сървъри, решения за киберзащита и др.
- Използване на CAPTCHA и други методи за проверка на потребителите.
- Динамично филтриране на трафика
- Мониторинг на мрежовия трафик и анализ на моделите на поведение.