10 типа кибератаки, които могат да убият малките бизнеси, и как да намалим риска (Част 2)

В първата част на тази статия разгледахме 5 основни киберзаплахи за малките бизнеси. Фишинг атаките, ransomware, зловредните софтуери и кампаниите от типа DDoS и Man in the middle са изключително опасни. За съжаление обаче далеч не са единствени.

Ето още пет типа кибератаки, които могат да убият малките бизнеси, и как организациите могат да намалят риска:

  1. Вътрешни заплахи

Не забравяйте, че врагът може да се крие зад вашите стени. Организациите често се фокусират върху външните заплахи, но пренебрегването на вътрешните рискове е игнориране на бомба със закъснител. Последствията могат да бъдат опустошителни. Може да става въпрос за недоволен служител, който иска да си отмъсти, или за добронамерен, но невнимателен такъв, който щраква върху фишинг връзка.

За да се защитите:

  1. Password Attacks

Паролите често са първата линия на защита, но могат да бъдат и най-слабото звено, ако не се управляват правилно. Слабите и лесно отгатваеми пароли приличат на това да оставите входната си врата отключена в квартал с високи нива на престъпност. При различните видове brute force атаки киберпрестъпниците не се нуждаят от сложни методи, за да получат неоторизиран достъп до вашите системи.

Освен че трябва да са сложни, паролите не трябва да се съхраняват на листчета или в незащитена електронна таблица. Идеалната парола е не само трудна за отгатване, но и строго охранявана.

За да се защитите:

  1. Уязвимости на IoT

IoT (Интернет на нещата) устройствата се появяват навсякъде – от интелигентни термостати до свързани кафемашини. Въпреки че улесняват живота ни, те невинаги са създадени с мисъл за сигурността. Производителите често дават приоритет на удобството за ползване и функциите пред протоколите за сигурност.

Липсата на вградена защита прави IoT устройствата лесно достъпни за киберпрестъпниците. Веднъж компрометирани, тези на пръв поглед безобидни джаджи могат да служат като троянски коне. Te предоставят на нападателите достъп до по-голямата ви и подсигурена мрежа.

Тя е много повече от компютри и сървъри. Един умен хладилник или свързаният принтер в дъното на коридора може да се окажат ахилесовата пета на вашата мрежа. Тези устройства често споделят една и съща инфраструктура с вашите критични системи. Уязвимост в едно IoT устройство може да послужи като отправна точка за киберпрестъпниците да компрометират по-критични системи.

За да се защитите:

  1. Социално инженерство

Когато става въпрос за киберсигурност, често се фокусираме върху софтуерните уязвимости и забравяме човешкия аспект. При социалното инженерство обаче основният вектор на атаката не е софтуера, а вашият персонал. Атакуващите използват общочовешки черти като доверие или страх, за да подмамят служителите да предадат пароли, банкови преводи или дори физически достъп до сградата ви.

Техниките за социално инженерство са изключително разнообразни, а най-лошото е, че не съществуват технологични решения срещу тях. Вашият най-съвременен firewall и най-добрите инструменти за криптиране няма да са от голяма полза срещу служител, подмамен да предаде данните си за вход.

За да се защитите:

  1. SQL Injection

Атаката от типа SQL Injection е като вълк в овча кожа. Тя влиза незабелязано през полето за въвеждане на уебсайта, но е достатъчно мощна, за да разруши цялата ви база данни. Нападателите обикновено използват лошо проектирани формуляри на уебсайтове, за да вмъкнат зловреден SQL код, който базата данни може да изпълни. В резултат на това нападателите могат да го манипулират, крадат или дори изтриват вашите данни. Тези атаки са особено опасни, тъй като са насочени към мястото, където съхранявате най-чувствителната информация за бизнеса и клиентите си.

Последиците от SQL Injection обикновено са катастрофални. Данните на клиентите могат да бъдат откраднати, а интелектуалната ви собственост – компрометирана. Това може да доведе до нарушения на разпоредбите за защита на данните, големи глоби и правни санкции.

За да се защитите:

Източник
Linkedin.com
Exit mobile version