За да се насладите на почивката си през лятото, ще публикуваме поредица материали със съвети как да намалите риска от кибератака срещу вас и тези, които обичате или тези, с които работите. Следете freedomonline.bg за още материали по темата.
Лятото вече тук. Със слънцето идват и почивките, а с почивките идва и намирането на кой да ви замети в офиса, кой да гледа домашния любимец и отговора на въпроса как да намалите риска домът ви да бъде разбит, докато отсъствате.
Ние ще ви помогнем да решите и още един проблем: как да защитите сигурността на личните си данни докато сте на път.
- Преди да тръгнете
- Докато пътувате
- Ако ще почивате в чужбина
- Като се върнете
- Не проваляйте забавлението си
1. Преди да тръгнете
Подготовката за лятното тяло започва след коледните празници. А подготовката за защитата на личните ви данни започва още преди да сте тръгнали към плажа или планината:
- Ъпгрейднете операционната система и всички приложения на устройствата, които ще вземете със себе си. Не отлагайте, защото може да се окаже, че нямате възможност – например, да нямате достатъчно добър интернет (или изобщо да нямате интернет). Използвайте домашната Wi-Fi мрежа, която е защитена с парола (ако не е, защитете я още сега).
- Защитете устройствата, които остават в офиса или у дома. Ако все пак жилището ви бъде разбито и откраднат компютъра ви, крадците не трябва да могат да се сдобия с чувствителната информация него. Защитете всички устройства с парола (поне) и криптирайте съдържанието на тях.
- Направете резервно копие на данните от устройствата, с които ще пътувате. Така, и да ги загубите, няма да останете без спомените от тях.
- Не публикувайте календар на лятното си турне (извинете, график на ваканцията си) в профила си в която и да било социална медия. Освен, ако не сте Sting, БТР или друг изпълнител и хилядите ви фенове няма да ви очакват. Публикувайте снимките от ваканцията си когато се върнете. Изгревите, залезите, калмарите и лените коктейли ще са все така интересни и след ваканцията ви.
- Изключете автоматичното свързване към WiFi мрежа на устройствата си и изтрийте запаметените мрежи в настройките им. Те могат да бъдат използвани от престъпници за т. нар. man-in-the-middle атаки.
- Ако имате безконтактни дебити и кредитни карти, вземете протектори, за да не се окажете с източени сметки докато се разхождате по плажа или чакате на опашка в магазина.
- Колкото по-малко устройства носите със себе си, толкова по-малък е шансът да ги счупите, загубите или да ви ги откраднат.
- Застраховайте устройствата, с които пътувате.
Още по темата: Прекаленото споделяне в социалните мрежи може да ви съсипе почивката
2. Докато пътувате
Дали ще изкарате почивката си в обикаляне, на къмпинг, на хижа в планината или в 5-звезден курорт, рисковите са почти едни и същи. И все пак:
- Ако паркирате колата си на летище, внимавайте какво оставяте в нея. И препоръчваме да изключите Bluetooth както на колата, така и на телефона си, за да не бъде злоупотребявано с тях.
- По летища, бензиностанции и ресторанти често има незащитени WiFi мрежи. Ограничете използването им до минимум, а, ако се налага да правите банкови преводи или да пазарувате онлайн през такива мрежи, използвайте VPN.
- Ако използвате WiFi мрежи в хотела си, то изберете тези, защитени с парола. А, ако ще достъпвате чувствителна служебна информация, правете го само и единствено през VPN.
- Спрете любопитните погледи като се сдобиете с екран, който позволява ограничаването на зрителния ъгъл на монитора ви. Слагат се и се махат лесно и не струват невероятно много.
- Не използвайте обществени компютри за достъп до чувствителна информация. В това число влизат служебните данни, онлайн пазаруване и всички видове онлайн трансакции. Харчете там, където сте, не онлайн – по-безопасно е.
- Ако използвате уеб клиент, за да проверявате пощата си, съобразете се, че той може да е по-незащитен от мейл клиента ви. Например, част от имейл услугите ви показват HTML съдържание по подразбиране, което може да доведе до зараза.
- Използвайте напълно ъпгрейднато антивирусно решение на всички устройства, с които работите или се забавлявате.
- Активирайте опциите за SMS известяване за всяка трансакция с картата ви. Така дори и някой да се опита да я източи, ще може да отреагирате навреме.
3. Ако ще почивате в чужбина
Излизането зад граница изисква специално внимание.
- Пътувайте с напълно заредени устройства. Може да ви се наложи да ги използвате и по-дълго от планираното, преди да се доберете до зарядно. Внимавайте и за разликата в стандартите за използваните контакти. Подгответе се предварително, ще ви излезе и по-евтино.
- САЩ, Китай и някои други държави ще проверят щателно акаунтите ви в профилите в социални мрежи за подозрителни активности. Проверете къде и какво сте коментирали и поствали, за да не се окажете нежелан гост.
4. Като се върнете
Прибирането не означава край на проблемите със сигурността. Направете няколко проверки, след което започнете да публикувате спомените от почивката си.
- Ъпгрейднете още веднъж решението за защита и проверете всички устройства за потенциални нежелани „гости“, които може да сте събрали по пътя
- Ако сте закупили нещо ново – от България или чужбина – проверете и него. В някои държави електрониката се продава с предварително инсталиран софтуер за наблюдение на дейността.
- Проверете банковата си сметка за нежелани трансакции, които може да са минали покрай бдителността ви.
5. Не забравяйте да се забавлявате
Защото това е най-важното по време на лятната ви почивка. Весело изкарване!