Protective DNS – неразделна част от съвременната киберсигурност

Protective DNS (PDNS) е услуга, която анализира DNS заявки и предприема действия за ограничаване на заплахите, като използва съществуващия DNS протокол и неговата архитектура. Тя предотвратява достъпа до злонамерен софтуер, рансъмуер, фишинг сайтове, вируси, злонамерени сайтове и шпионски софтуер, и по този начин прави мрежата по-сигурна.

Как работи PDNS

PDNS използва функционалността Response Policy Zone (RPZ). Тя представлява DNS resolver, който връща отговор на DNS заявки на базата на зададени политики. DNS resolver-а проверява както домейна, така и отговарящият му IP адрес срещу динамична база от данни –  в която се съдържат списъци на зловредни сайтове, налични от различни публично достъпни и частни източници. DNS resolver-a може да блокира или прерутира достъпа до такива сайтове на базата на зададеното действие в политиката. Когато PDNS получи злонамерена или подозрителна DNS заявка, той може да отговори по няколко начина:

В помощ на киберсигурността

Основната характеристика на PDNS е възможността категоризира домейни въз основа на threat intelligence. Агенцията по киберсигурност и сигурност на инфраструктурата (CISA) и Националната агенция за сигурност (NSA) на САЩ класифицираха категориите домейни, използвани от PDNS, в следните групи :

Как PDNS помага

Услугата е подходяща за всички

Можете да използвате услугата, какъвто и потребител да сте – работещи в офиса, отдалечено или у дома. За първите два типа, настройката и конфигурирането на позволените политики и категории се извършва от ИТ администратора. За работещите отдалечено е желателно свързването към PDNS да става чрез имплементирането на DoH – това дава възможност да се възползват от защитните механизми, независимо от къде се свързват с Интернет. Домашните потребители сами ще решат дали да се възползват от филтрирането на определени категории и сайтове или ще разчитат само на защитата от зловредни сайтове.

В заключение

Използването на PDNS ви осигурява още едно ниво на сигурност, като същевременно ви предоставя контрол и видимост върху целият DNS трафик. DNS е един от основните инструменти, използвани от злонамерените лица за комуникация, ексфилтрация на данни и т.н. Затова наличието и използването на DNS защита става неразделна част от съвременната киберсигурност. Допълнителна информация ще откриете ТУК и в следващата таблица:

Източник : https://media.defense.gov/2021/Mar/03/2002593055/-1/-1/0/CSI_PROTECTIVE%20DNS_UOO117652-21.PDF
Exit mobile version