Поредна онлайн измамна схема завладява Европа – бъдете бдителни

В подземните форуми се коментира подготвянето на атака, насочена към потребителите на DHL и FedEx в България

Измамите, насочени към потребителите на популярни онлайн платформи не са новост. През есента на 2020 г. разгледахме атака, насочени към потребителите на OLX, които имат активни обяви в сайта. Тогава хакерите  използваха фишинг имейли, за да заблудят ползвателите на платформата и да откраднат от тях пари или номера на банкови сметки и разплащателни карти.

Нова, по-мащабна измамна схема, завладява напоследък множество сайтове за провеждане на онлайн аукциони, безплатни обяви и доставки в Европа. В скоро време дори се очаква таргетирано разрастване на измамната дейност в България. Разкритието е на Group-IB – компания за киберразследвания – която е нарекла схемата Classiscam.

Какво представлява Classiscam

Става дума за измама, която отново е предназначена за кражба на пари и данни от разплащателни карти, но вече е автоматизирана като услуга.

Схемата използва ботове в Telegram, които предоставят страници, имитиращи популярни сайтове за безплатни обяви, аукциони и услуги за доставка. Разкрити са фалшиви страници на OLX, DHL, френския Leboncoin, полската марка Allegro, чешкия сайт Sbazar, румънския FAN Courier и др.

Измамниците публикуват фалшиви реклами на продукти в популярни уебсайтове. Най-често се  предлагат камери, игрови конзоли, лаптопи, смартфони и др. на умишлено ниски цени. Обявите съдържат местни телефонни номера за връзка, а контактът се прехвърля към WhatsApp, където да бъде уговорена сделката. Интересното е, че измамниците се представят и за купувачи, и за продавачи.

След като договарянето приключи, измамниците ви молят да предоставите имейл, на който ви изпращат URL адрес на фалшив уебсайт, получен чрез бот на Telegram. Той имитира сайта на търговеца, на когото си мислите, че плащате, или сайта на куриерската фирма, която мислите, че ще извърши доставката. Всяко плащане или споделени данни от кредитната ви карта през фалшивия уебсайт отиват директно при хакерите.

Развитието на измамата

Схемата е засечена за първи път през 2019 г., но пик е регистриран през пролетта на 2020 г., когато хората масово преминаха към работа от разстояние и започнаха усилено да пазаруват онлайн.

Според Group-IB, в момента в България, Чехия, Франция, Полша, Румъния, САЩ и бившите съветски републики работят над 20 големи групи, прилагащи схемата. Други 20 групи работят само в Русия, откъдето се смята, че е започнал скама. Тези 40 групи, общо (всяка от които ползва отделен бот в Telegram), са “направили” най-малко 6,5 млн. USD през 2020 г.

Схемата използва пирамидална структура, в която постоянно се ангажират нови членове. Сделките се „отчитат“ на бот в Telegram, откъдето експертите на Group-IB са почерпили информация, за да изчислят прогнозния месечен приход на измамниците.

Анализ на подземни форуми и чатове разкрива, че измамниците се готвят да се насочат към нови марки и пазари – това са FedEx и DHL Express в България и САЩ.

Как да се предпазите

Exit mobile version