Общо 55% от инсталираните софтуерни продукти по света не са обновени до най-новата версия, показват резултатите от проучване на компанията за информационна сигурност Avast.
Обновяването на софтуера е необходимо за предпазване от уязвимости, които могат да бъдат експлоатирани. Когато софтуерът не се обновява, той е податлив на киберзаплахи и може да компрометира информационната сигурност на цялата фирма.
Масово използвани в офиса продукти са в челната десетка
Ако използвате стари версии на един софтуер, това не означава, че със сигурност ще станете жертва на атака. Вероятността това да се случи обаче се увеличава, тъй като редовното обновяване ви защитава срещу новооткрити проблеми със сигурността.
Сред продуктите, които се обновяват най-рядко, е Skype, който е изключително популярен за провеждане на конферентни разговори в офиса. През 2017 г. в Skype беше открита критична уязвимост, която позволява на хакерите от разстояние да заредят зловреден код на устройството.
В челната десетка попадат и медийният плейър VLC Media Player, както и четецът на PDF документи Foxit Reader.
Проучването е направено на базата на 163 млн. устройства от цял свят.
Windows 7 все още е най-популярна
Най-популярната операционна система продължава да е Windows 7 – тя е инсталирана на 43% от компютрите по цял свят. Около 15% от инсталациите обаче са на най-ранната версия на Windows 7, която от 2013 г. не получава важни ъпдейти, свързани със сигурността.
Поддръжката на Windows 7 ще приключи на 14 януари 2020 г. и собствениците на компютри имат по-малко от година, за да преминат към по-нова версия на операционната система.
Критично остарял софтуер
Ако не го направят, те рискуват да се сблъскат със същия проблем, с който се сблъскват в момента собствениците на компютри с WindowsXP. Тази операционна система не се поддържа от 2014 г. и за нея има над230 критични уязвимости с възможно най-високото ниво на риск за потребителите.
Въпреки че делът на потребителите с Windows XP продължава да намалява, тази версия на Windows все още се ползва от 3% от тях.
В допълнение към това около 15% от потребителите все още използват Microsoft Office Enterprise 2007, който не се поддържа от 2017 г. „Това означава, че Microsoft вече не публикува пачове за новопоявили се бъгове. През 2020 г. същото ще се случи и с Office 2010, въпреки че той е инсталиран само на 3% от компютрите.