Киберзаплахите, базирани на браузъри, са нараснали рязко. Те са отговорни за 70% от наблюдаваните случаи на атака със зловреден софтуер през 2024.
Това очертава значителна промяна в тактиките, използвани от киберпрестъпниците.
Според доклада 2024 Threat Data Trends на eSentire Threat Response Unit зловредният софтуер, доставян по електронна поща, е намалял през миналата година. Неговият дял е 15%. За сметка на това кампании, включващи т.нар. drive-by downloads и злонамерени реклами, например са се увеличили значително.
Тези техники все по-често се използват за доставяне на зловредни инструменти като Lumma Stealer и NetSupport Manager RAT. Нападателите ги предпочитат заради способността им да заобикалят традиционните филтри за електронна поща и контрола на сигурността.
Злоупотребата с валидни пълномощия също отбелязва значителен ръст. Компрометираните такива са се превърнали в най-често срещаният първоначален вектор за достъп.
Останалите заключения сочат, че:
- случаите на атаки с Infostealer са се увеличили с 31% спрямо предходната година;
- ransomware атаките продължават да таргетират всички индустрии, като се наблюдава нарастване на случаите на пробиви в крайни точки;
- броят на атаките през лични устройства и акаунти на доставчици от трети страни расте, което поражда загриженост относно сигурността на веригата за доставки;
- тактики като quishing и ClickFix набират популярност.
За да бъдете защитени в тази променяща се среда на заплахи, трябва да разчитате на многопластова стратегия за киберсигурност. Тя включва:
- възможности за 24/7 откриване на заплахи;
- внедряване на EDR решения;
- използване на устойчива на фишинг MFA.
Освен това трябва да провеждате редовни симулации на фишинг атаки и обучения по киберсигурност за служителите си. По този начин ще повишите тяхната осведоменост за тактиките за социално инженерство.