Скамъри (или измамници, бел. авт.) прилъгват неподозиращи потребители в платформата за „социални продажби на дребно“ Depop.
Как работи измамата?
Хакерите следват познат модел на действие:
- Хакват акаунт на потребител, без собственикът да разбере за това. Обикновено жертвите са млади жени, с положителни отзиви на продавачи, които са занемарили профилите си.
- Хакерите добавят продукти с висока стойност, като ги предлагат много изгодно. Най-често става въпрос за Nintendo Switche, Apple AirPods и др. подобни. Продуктите са качени със снимки, откраднати от други реални потребители.
- За покупката се изисква директен банков превод, а купувачът… никога не получава платената стока.
Множество предупреждения
Потребител на платформата, Джулия Хамилтън, споделя пред Vice, че многократно е изпращала сигнали са случващото се до Depop. Тя е приела разобличаването на измамниците за своя мисия и от февруари насам е докладвала около 100 scam-измами.
Тъй като е получавала само автоматични отговори от платформата, тя е започнала да отправя предупреждения към самите потребители.
Позицията на компанията
От Depop отричат да имат сериозно нарушение на сигурността. Съобщават, че всеки получен сигнал е бил разгледан в рамките на 24 часа от получаването му, а фалшивите акаунти – деактивирани.
Depop е една от най-популярните платформи за препродажба в света с около 15 млн. активни потребители. За разлика от конкурентите си, поставя сравнително лежерни изисквания към потребителите: не е нужно да се използва истинско име и няма двуфакторна автентикация.
В заключение:
Пазете се от оферти, които звучат твърде добре, за да са истина. Ако някоя оферта ви изглежда твърде хубава, за да е истина, то най-вероятно не е.
[button color=“green“ size=“big“ link=“https://www.vice.com/en_us/article/qj4493/depop-hacked-scam-investigation“ target=“true“ nofollow=“false“]Прочетете повече по темата тук[/button]
В рубриката Бързи новини подбираме водещи заглавия за вас и споделяме линкове към външни публикации.