Google пази данни за местоположението ви дори и след спиране на Location History. Ето как да спрете споделянето на локацията ви

Реалното спиране на следенето изисква редактирането на функция, която е описана като "какви видове данни да се запазват в профила ви в Google"

Google съхранява информация за местоположението на Android устройства дори и след изричната забрана на собствениците им. Това показва разследване на информационната агенция Associated Press.

Материалът на агенцията показва, че простото спиране на опцията „Location History” (История на местоположенията, ако използвате българската версия на операционната система) не спира проследяването на локацията на устройството, за което се изискват още 8 различни настройки, разхвърляни в менюто на операционната система.

Какво следи Google?

Ето няколко примера за действия, които ще изпратят точното ви местоположение (до квадратен метър) на Google дори и да сте забранили съхраняването на Location History:

Тази информация се изпраща към Google с точни дата и час и после се синхронизира с акаунта ви.

От компанията коментират, че следенето е в в интерес на потребителите, за да подобри услугите, които предлагат и също може да бъде изключено.

Какво всъщност прави Location History?

Според описанието на услугата Location History в страницата за техническа поддръжка на Google гласи, че „ако функцията е изключена, местата, които посещавате, повече няма да се съхраняват.“ Което реално не означава, че Google спира да ви следи (каквато е официалната позиция на компанията).

Преводът на човешки език на функционалността от страна на Associated Press показва, че на практика спирането ѝ означава, че Google няма да може да създаде хронология на локациите, на които сте се намирали – но не и, че няма да съхранява самите локации.

Иначе казано – Google ще знае, че сте били (например) в София, Бургас и Благоевград, но няма да знае в какъв ред сте ги посетили.

Как да спрете следенето наистина?

За да може да спите спокойно и да сте сигурни, че Google няма да съхранява не само хронологията на движението ви, а и локациите, на които сте били, то трябва да изключите друга опция – Web & App Activity (Контроли за активността), която на практика управлява „какви видове данни да се запазват в профила ви в Google.“ За да стигнете до нея на устройството си, обаче, трябва да минете през 5 стъпки на компютър или 4 на телефона си (или да кликнете тук). Ето кои са те.

На компютър

  1. Влезте в менюто Google Account в горния десен ъгъл на браузъра си, когато използвате услуга на компанията
  2. Изберете опцията Personal Info & Privacy
  3. Изберете Go to My Activity
  4. От навигацията вляво изберете Activity Controls
  5. Намерете на екрана опцията Web & App Activity – и я изключете

На Android устройство

  1. Влезте в настройките на операционната система
  2. Отидете в менюто Google Account
  3. Изберете Data & personalization
  4. Намерете Web & App Activity
  5. Изключете настройката (след като го направите, ще видите изскачащ прозорец с предупредителен текст „Pausing Web & App Activity may limit or disable more personalized experiences across Google services. For example, you may stop seeing more relevant search results or recommendations about places you care about. Even when this setting is paused, Google may temporarily use information from recent searches in order to improve the quality of the active search session.“)

Как да видите какво знае Google за вас?

Можете да видите цялата си активност и всички събрани с нея данни на https://myactivity.google.com/myactivity

При желание, можете да изтриете историята си, но трябва ръчно да намерите и заличите всеки отделен елемент, освен ако не искате да заличите цялата си активност в Google.

Exit mobile version