Cybersec News

Европейският парламент гласува за забрана на продуктите на Kaspersky

Kaspersky преустановява сътрудничеството си с Европол и NoMoreRansom

Последен ъпдейт на 28 юни 2018 в 11:31 ч.

Kaspersky Lab прекрати сътрудничеството си с Европол и инициативата NoMoreRansom, след като Европейският парламент прие резолюция, която описва софтуера на компанията като „зловреден“.

Причината Kaspersky да не се ползват с доверие сред някой правителства, са предполагаемите им връзки с руското разузнаване. Тези слухове предизвикаха опасения, че компанията може да шпионира за Москва.
Призивът за забрана на продуктите на Kaspersky в Европейския съюз е част от доклад върху кибер защитата на естонския евродепутат Урмас Пает от Комисията по външните работи.

Едно от последните предложения в доклада гласи следното: “Призоваваме ЕС да извърши цялостен преглед на софтуера, информационните и комуникационните технологии и инфраструктурата, използвани в институциите му, с цел да изключи потенциално опасни програми и устройства и да забрани тези, които са били потвърдени като зловредни каквито са Kaspersky Lab.”

Резолюцията беше одобрена с 476 гласа „за“ и 151 „против“. В отговор на тези действия основателят и главен изпълнителен директор на Kaspersky Lab, Юджийн Касперски заяви, че неговата компания ще замрази сътрудничеството си с Европол и проекта NoMoreRansom, и подчерта, че ЕС “приветства киберпрестъпността в Европа”.

Kaspersky е една от програмите от частният сектор, които основаха NoMoreRansom и помогнаха на Европол в няколко разследвания на големи киберпрестъпления, включително и несъстоял се кибер-обир за 1 млрд. долара.

Ето и част от публикацията на Юджийн Касперски в Twitter – “Разочароващото е, че нямаше никакво разследване, никакви доказателства за каквото и да е неправомерно действие от наша страна, само позовавания на невярни твърдения от анонимни източници. Това е същността на медиокрацията от фалшиви новини, от която следват политически решения.[…] Рисковете от използването на нашия софтуер са чисто хипотетични. Те са точно толкова високи, колкото при всеки друг софтуер за киберсигурност на която и да е държава. Но рискът тя да се превърне в жертва на истинска кибератака е реален и изключително висок. Следователно, политическото решение на ЕП е “за” киберпрестъпленията.”

Интересен обаче е отговорът даден през април от еврокомисаря по Дигитална икономика и Oбщество Мария Габриел, в отговор на въпрос на полския политик Анна Фотига по отношение на рисковете, свързани с използването на софтуера на Kaspersky. Мария Габриел заявява, че: “Комисията няма данни за каквито и да е опасности свързани с тази антивирусна програма.”

От друга страна пък Пает застава твърдо зад доклада си. Това каза той след вота: “Тези решения трябва да се вземат насериозно, те не са случайни, а базирани на информация от различни партньори и разузнавателни източници. Взимайки под внимание цялостното положение на отношенията между ЕС и Русия и агресивното поведение на последната, не трябва да поемаме рискове, които могат да причинят сериозни щети на ЕС.“

Докладът не е правно обвързващ, но може да окаже влияние върху някои държави-членки на ЕС, особено след като Великобритания, Холандия и Литва вече гласуват да забранят използването на софтуера на Kaspersky върху чувствителни системи.
От Kaspersky предприеха съдебни действия в Съединените щати в опит да отменят решението за забрана на използването на продуктите си от правителствени агенции, но съдия отказа да продължи делото.

Много хора работещи в индустрията на киберсигурността са скептични относно обвиненията срещу Kaspersky, особено след като не са предоставени доказателства за неправомерни действия. Освен това много от решенията, свързани с компанията, изглежда се основават само на медийни публикации.

Въпреки обвиненията и последиците от тях, Kaspersky се опитват да изчистят репутацията си. След скандала компанията стартира инициатива за прозрачност, която дава на партньорите им достъп до техният source код. Освен това, Kaspersky преместиха основните си работни активи и процеси от Русия в Швейцария, надявайки се с това да приключат всякакъв вид обвинения за по-тясно сътрудничество с Кремъл.

Бъдете винаги в крак с новините от света на информационната сигурност – станете наши фенове във Facebook. 

Покажи още
Back to top button