Миналата година киберизмамниците са откраднали криптовалута на стойност 494 млн. USD при wallet drainer атаки. Te са били насочени към над 300 000 криптопортфейла.
Това представлява увеличение с 67% спрямо данните за 2023 г., въпреки че броят на жертвите е нараснал само с 3,7%. Тази статисткика показва, че потърпевшите са загубили по-значителни суми средно.
Данните идват от платформата за борба с измамите в Web 3 Scam Sniffer. Тя съобщава за вълни от wallet drainer атаки, които са засягали до 100 000 души едновременно. Този вид кампании използват фишинг инструменти, специално създадени за кражба на криптовалута или други цифрови активи от портфейлите на потребителите. Те често се разполагат на фалшиви или компрометирани уебсайтове.
През 2024 г. Scam Sniffer отчита 30 мащабни (над 1 млн. долара) кражби, извършени с помощта на подобни инструменти. При най-големия единичен обир е осребрена криптовалута на стойност 55,4 млн. долара.
Що се отнася до тенденциите, наблюдавани през 2024 г., платформата подчертава използването на фалшиви CAPTCHA и Cloudflare страници за избягване на откриването.
Повечето кражби разчитат на подписа „Permit“ (56,7%) или „setOwner“ (31,9%) за източване на средствата. Първият дава одобрение за изразходване на токени съгласно стандарта EIP-2612, докато вторият актуализира собствеността или административните права на интелигентния договор.
Друга забележителна тенденция е увеличеното използване на реклами в Google и Twitter като източник на трафик към фишинг уебсайтовете. Нападателите използват компрометирани акаунти, ботове и фалшиви токени за постигане на целта си.
За да се предпазите от подобни атаки:
- взаимодействате само с надеждни и проверени уебсайтове;
- проверявайте URL адресите, от които получавате имейли;
- четете съобщенията за одобрение на трансакциите и исканията за разрешение, преди да ги подпишете.
Много портфейли предлагат и вградени предупреждения за фишинг или злонамерени трансакции, така че не забравяйте да ги активирате.