Новооткрита уязвимост на 18 години, която засяга на практика всички модрени браузъри, позволява неоторизиран достъп до услуги на машините за всеки един потребител. Накратко, това е „0.0.0.0 Day“, разкрита от израелската компания за киберсигурност Oligo Security.
Казусът е в начина, по който Google Chrome/Chromium, Mozilla Firefox, и Apple Safari обработват заявки към един определен IP адрес – или по-точно как заобикалят защитните механизми на браузърите, което позволява експлоатирането на различни локални услуги на машината, обект на атака.
По-конкретно. Oligo Security с открили, че сайтове могат да комуникират с услуги в локалната мрежа и да изпълняват код на машината на на устройството на посетителя като изпращат заявки към 0.0.0.0 вместо стандартното localhost/127.0.0.1. Причината: 0.0.0.0 Day заобикаля Private Network Access (PNA), предназначена да забрани на публични уебсайтове да осъществяват директен достъп до услуги на ниво операционна система на потребителя.
В резултат на това (и благодарение на непоследователното прилагане на механизмите за сигурност и липсата на стандартизация в различните браузъри) един на пръв поглед безобиден IP адрес като 0.0.0.0 може да бъде използван като оръжие за неоторизиран достъп и отдалечено изпълнение на код от нападатели извън мрежата.
Телеметрията на Google показва, че около 0.015% от всички уебсайтове (приблизително 200 млн. по света) взаимодействат с 0.0.0.0. Това не означава автоматично, че те са опасни – но може и да бъдат.
„0.0.0.0 Day“ съществува от 2006 г. насам и засяга Google Chrome/Chromium, Mozilla Firefox и Safari на Apple. След разкриването на уязвимостта, авторите им започват постепенно да забраняват интеракцията с 0.0.0.0. По-конкретно:
- Google Chrome (и останалите Chromium-базирани браузъри като Edge): блокирането на достъпа до 0.0.0.0 започва от Chromium 128. Адресът ще е напълно блокиран до версия 133 на Chrome
- Apple Safari: Apple добави промени в енджина си Webkit, който блокира достъпа на всички заявки към 0.0.0.0
- Mozilla Firefox: браузърът никога не е разчитал на PNA, но в не определена бъдеща дата Firefox ще блокира заявките към 0.0.0.0
Дотогава: очите на четири и внимавайте в какви сайтове влизате.